مدیریت خبری حوادث اخیر

هوشنگ عطاپور

* هوشنگ عطاپور

مدیریت خبری حوادث اخیر

مملکت آنلاین، حوادث متعاقب اعتراضات و اغتشاشات اخیر،  در حال حاضر ، بیش از آن که جنبه تاثیر گذار سیاسی داخلی و یا خارجی داشته باشند ، بیشتر  وجه خبر و اطلاع رسانی قوی دارد که مهمترین ویژگی آن شکل گیری و گسترش جنگ خبری بین تریبون های رسمی دولتی و رسانه های فارسی زبان طرفدار اغتشاشات مستقر در کشورهای خارجی است.در این جنگ رسانه ای به نظر می رسد دست طرف خارجی برای جهت دهی با روند رخدادها بازتر و قدرت تاثیرگذاری بیشتری دارد . در واقع تلویزیون های فارسی زبان در همراهی با توییتر و سایر شبکه های اجتماعی در تولید و انتشار اخبار لحظه به لحظه از رویدادها و اطلاع رسانی فراخوانی تجمعات سریع تر از همتای داخلی خود عمل می کنند و به قول یکی از فعالین رسانه ای، عملا سیستم اطلاع رسانی داخلی باخته است.

من بدون آن که به ماهیت واقعی این اخبار و اطلاعات منتشره از شبکه های اجتماعی و رسانه های خارجی فارسی زبان  که  سیستم انتظامی و امنیتی اعلام دارند ؛ دروغ و شایعه است ، در این یادداشت ورود نمی کنم ، فقط می خواهم به نظام رسانه ای داخلی پیشنهادی ارایه کنم که برای کمک به شفاف سازی و  نمایش چهره واقعی حقایق می باشد.

می دانیم که ذهنیت جمعی ، افکار عمومی  و سرمایه اجتماعی در دراز مدت شکل می گیرد و به مبنای قًضاوت فردی و جمعی تبدیل می شود.

در بررسی بین افکار عمومی به نظر می رسد ، صدا و سیما به دلیل عدم استقلال و داشتن مسوولیت ارگان حاکمیت بودن ، به نوعی از مرجع خبری مستقل در نزد افکار عمومی کنار گذاشته شده است ، البته در ساختار حاکمیت جمهوری اسلامی ایران وظیفه صدا و سیما همین است . اما در مدیریت بحران های اجتماعی و سیاسی و حتی حوادث و بلایا ، منابع خبری مستقل و بدون وابستگی به دولت می توانند مجرای ارتباطی خوبی بین شهروندان و مسوولین باشند، برای همین هدف، در اکثر کشورهای متمدن ، منابع خبری مستقل و متعددی به غیر از رسانه های وابسته به دولت برای پوشش و انتشار اخبار حوادث، رویدادها، و آشوب ها وجود دارند. یعنی فقط یک روایت و یا یک روایتگر رسمی و انحصاری در صحنه رخدادها حضور ندارد ؛ بلکه با تنوع و تکثر مراجع و منابع خبر رو برو هستیم که کمک می کنند وقایع و ماهیت رخدادها توسط مشاهده گرهای متعددی منتشر شوند، و این امر منجر به قضاوت درست و منصفانه افکار عمومی می شود و حقوق دولت ، پلیس، امدادگرها، آسیب دیدگان و قربانیان  مسوولین و شهروندان با اطلاع رسانی دقیق ، بموقع و متنوع حفظ می شود و فرمان مدیریت حوادث در دستان  حاکمیت  باقی می ماند و سیاسیون و  رسانه نماهایی که دنبال اهداف سیاسی خود به هر عنوان  بوده و  قصد و نیت اطلاع رسانی و شفاف سازی از رویدادها ندارند ، خلع سلاح می شوند.

الان ماشاهد همین وضعیت  هستیم. یعنی انحصار در تهیه خبر و گزارش برای رسانه صدا و سیما  و تعداد معدودی خبرگزاری که آنها هم در میدان رخدادها نیستند و فراهم شدن فضا برای تلویزیون و شبکه های اجتماعی خارجی برای در دست گرفتن مرجعیت خبر‌‌‌...

در چنین شرایطی باید تصمیم گیران در شورای امنیت کشور ، به اهمیت اطلاع رسانی متنوع و متگثر داخلی توسط اصحاب خبر و رسانه های رسمی و مشخص اجازه دهند در سایه حمایت پلیس با نشان press در عرصه رخدادها حاضر و به تهیه و ارسال خبر مشغول شوند .

حضور خبرنگاران و گزارشگران مستقل در صحنه حوادث  بهترین ابزار برای انعکاس درست اخبار و حمایت از نیروهای انتظامی و امنیتی در برابر تولید و انتشار ضدخبر و شایعات توسط رسانه های فارسی زبان خارجی است.

حضور همین خبرنگاران و گزارشگران به عنوان نمایندگان افکار عمومی در صحنه مدیریت اغتشاشات خود ابزار نظارت اجتماعی قوی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی نیروهای پلیس و امنیتی خواهد بود و با این شیوه دولت می تواند مرجعیت اخبار و اطلاعات را از دست رسانه های خارجی گرفته و به رسانه ها گزارشگران مستقل داخلی بر گرداند.

والسلام.

انتهای پیام/

نویسنده: هوشنگ عطاپور

ارسال نظر