ادامه درگیری و تنش در سودان / آتش بس باز هم نقض شد

منابع رسانه‌ای بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) اعلام کردند که درگیری های پراکنده در سودان به رغم امضای توافق آتش‌بس موقت هفت روزه بین همه طرف ها در شهر جده عربستان همچنان ادامه دارد.

ادامه درگیری و تنش در سودان / آتش بس باز هم نقض شد

به گزارش مملکت آنلاین، شبکه الجزیره در این باره اعلام کرد که امروز درگیری‌هایی میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در چند موضع در جنوب خارطوم پایتخت این کشور شکل گرفت.

پیش از این نیروهای پشتیبانی سریع سودان نیز اعلام کردند که یک فروند جنگنده ارتش سودان سرنگون شده است.

براساس اعلام نیروهای پشتیبانی سریع، این جنگنده درحال بمباران کردن مناطقی از شهر "ام درمان" در غرب خارطوم بوده است که آن را هدف قرار داده‌اند.

درگیری‌ها در سودان در حالی ادامه دارد که عربستان و آمریکا پس از امضای توافق آش بس در جده با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار پایبندی همه طرف های درگیری به تعهداتشان شدند.

در بیانیه مشترک عربستان و آمریکا آمده است: به رغم کاهش شدت درگیری‌ها در سودان پس از امضای توافق آتش‌بس موقت در شهر جده اما منابع ما گزارش‌هایی را مبنی بر نقض توافقات در مناطق مختلف سودان و به ویژه خارطوم به دست ما رسانده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با توجه به افزایش درد و رنج غیر نظامیان سودانی درپی تداوم درگیری‌ها در سودان، عربستان و آمریکا از ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع می‌خواهند که به توافق آتش‌بس پایبند باشند تا امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه لازم برای غیرنظامیان فراهم شود.

توافق آتش‌بس گروه‌های سودانی که شنبه گذشته در جده عربستان محقق شده بود، از ساعت ۲۳:۰۰ دوشنبه شب به وقت محلی سودان به اجرا در آمد.

پس از امضای این توافق آتش بس در جده، عربستان و آمریکا در بیانیه‌ای در خصوص این توافق توضیحاتی ارائه دادند.

در این بیانیه آمده که این توافق قابل تمدید بوده و زمان اجرای آن ۴۸ ساعت پس از امضا خواهد بود و به مدت هفت روز طول خواهد کشید.

بر اساس این بیانه، طرف‌های درگیر در سودان برای تسهیل ارسال کمک‌ها و نیز عقب نشینی نیروهایشان از بیمارستان‌ها توافق کردند.

در ادامه بیانیه آمده که دو طرف همچنین تعهد خود را اعلام کرده تا پیش از آغاز توافق آتش بس سعی نکنند که برتری نظامی خود را نشان دهند.

در بیانیه عربستان و آمریکا آمده که ساز و کار نظارت بر اجرای این توافق مورد حمایت ریاض و واشنگتن خواهد بود.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شد که در نتیجه آن تاکنون دستکم حدود یکهزار تن کشته شدند.

درپی این درگیری‌ها همچنین حدود یک میلیون سودانی خانه و کاشانه خود را رها کرده و آوارده شدند.

همچنین براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، حدود ۲۵ میلیون سودانی یعنی نیمی از جمعیت این کشور مسلمان نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر