ادعا: اعدام ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم شده توسط ارتش روسیه

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: ارتش روسیه دستکم ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم‌شده را اعدام کرده است.

ادعا: اعدام ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم شده توسط ارتش روسیه

به گزارش مملکت آنلاین، سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید بررسی تصاویر مربوط به پنج رویداد از ماه دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون نشان می‌‌دهد که ارتش روسیه با نقض کنوانسیون ژنو سربازان تسلیم‌شده اوکراینی را کشته است.

به گفته این سازمان دستکم ۱۵ سرباز اوکراینی که از ابتدای ماه دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون قصد تسلیم شدن در برابر نیروهای ارتش روسیه را داشتند به دست آنها اعدام شدند. 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار تحقیق در مورد پنج رویداد مورد نظر به عنوان مصداق «جنایت جنگی» شده است. 

این نهاد مدافع حقوق بشر تصاویر پهپادی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی مربوط به روزهای دوم دسامبر، ۲۷ دسامبر و ۲۵ فوریه را بررسی کرده است. در این تصاویر سربازان اوکراینی که به نظر می‌رسد خود را تسلیم کرده‌اند کشته می‌شوند. 

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که محل وقوع برخی از این رویدادها را نتوانسته است تعیین کند. 

بنا به مقررات بین‌المللی سربازانی که خود را تسلیم می‌کنند به این دلیل که دیگر بخشی از جنگ نیستند نباید مورد هدف قرار گیرند. طبق کنوانسیون ژنو با سربازانی که خود را تسلیم کرده‌اند، زخمی شده‌اند و یا به اسارت گرفته شده‌اند باید به شیوه‌ای انسانی برخورد شود. 

سازمان ملل متحد ماه مارس گزارش داده بود که اسرای اوکراینی در مدت اسارت خود از سوی نیروهای روسیه شکنجه می‌شوند. برخی از آنها حتی اذیت و آزار جنسی تجربه کرده‌اند. 

سازمان ملل همچنین از «ادعاهای معتبری» سخن گفته است که براساس آن سربازان ارتش روسیه دستکم ۳۲ اسیر اوکراینی را اعدام کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر