دستگیری سه آلمانی به اتهام جاسوسی برای چین

سه آلمانی به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شدند.

دستگیری سه آلمانی به اتهام جاسوسی برای چین

به گزارش مملکت آنلاین، مقامات آلمانی می‌گویند سه فرد را به ظن جاسوسی برای چین و جمع آوری اطلاعات در حوزه فناوری با کاربردهای نظامی، در این کشور بازداشت کردند.

مقامات قضایی کشور آلمان با اعلام خبر بازداشت این سه نفر در روز دوشنبه ۲۲ آوریل گفتند که آن‌ها اطلاعاتی در مورد «فناوری‌های نوآورانه با قابلیت استفاده نظامی» را در اختیار مقامات چینی قرار داده‌اند. گفته می‌شود هر سه این افراد تابعیت آلمانی دارند.

دادستان‌های فدرال در بیانیه‌ای اعلام کردند که یکی از مظنونان، ظاهراً با یکی از کارمندان وزارت امنیت کشور چین (MSS) ارتباط داشته و اطلاعاتی را در مورد «فناوری‌های نوآورانه با قابلیت استفاده نظامی» برای او تهیه می‌کرده است.

مطابق قوانین حفظ حریم خصوصی آلمان نام این فرد در این بیانیه به صورت مخفف «توماس آر» عنوان شده است.

به گفته دادستان‌ها این فرد از طریق زوجی به نام «هرویگ اف» و «اینا اف» که صاحب یک شرکت در دوسلدورف هستند برای گرفتن ارتباط و همکاری با محققان آلمانی، اقدام کرده است.

گفته می‌شود که این زوج با یک شرکت آلمانی ناشناس قراردادی در زمینه‌‌های تحقیقاتی، منعقد کرده بودند. براساس این قرارداد آن‌ها باید تحقیقاتی در مورد فناوری قطعات ماشین آلاتی که می‌توانند برای موتورهای کشتی قدرتمند، از جمله موتورهای جنگی استفاده شوند، برای طرف چینی انجام می‌دادند.

دادستان‌ها می‌گویند که این پروژه توسط دولت چین تامین مالی شده بود. به گفته آن‌ها، مظنونان این پرونده همچنین یک لیزر ویژه را که از کشور آلمان تهیه بودند به چین صادر کرده اند.

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان در شبکه ایکس نوشت که حوزه فناوری‌های نوآورانه آلمان که می‌تواند برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گیرد، همانطور که در نمونه اخیر شاهد آن بودیم، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و «همین امر اهمیت رسیدگی به این موضوع را بیشتر می‌کند».

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر