دستگیری کارمند پارلمان انگلیس به جرم جاسوسی برای چین

نشریه «ساندی تایمز» گزارش داد که یک محقق که برای مجلس عوام انگلیس کار می‌کرد و یک فرد دیگر در ماه مارس به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شدند.

دستگیری کارمند پارلمان انگلیس به جرم جاسوسی برای چین

به گزارش مملکت آنلاین، طبق گزارش ساندی تایمز، گفته شده است که این محقق روی سیاست بین‌المللی کار می‌کرد و با چندین «نماینده ارشد محافظه‌کار» که برخی از آنها به «اطلاعات طبقه‌بندی‌شده یا بسیار حساس» دسترسی داشتند، ارتباط داشت. گفته می‌شود که تماس‌های این مرد شامل تام توگندات معاون امنیتی وزیر کشور انگلیس و آلیسیا کرنز، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس بوده است.

اداره پلیس متروپولیتن در بیانیه‌ای کوتاه تأیید کرد، یک مرد در دهه ۳۰ زندگی خود، در آکسفوردشایر و یک مرد در دهه ۲۰ زندگی خود در ادینبرو تحت «قانون اسرار رسمی» دستگیر شدند.

به گفته پلیس، همچنین در هر دو ملک مسکونی و همچنین در یک آدرس سوم در شرق لندن جستجوها انجام شده است و هر دو مظنون از آن زمان به قید وثیقه تا اواخر اکتبر آزاد شدند. فرماندهی ضد تروریسم پلیس متروپولیتن که به جنایات مرتبط با جاسوسی رسیدگی می‌کند، در حال بررسی این پرونده است.

آلیسیا کرنز که از اشاره به جزئیات در مورد این موضوع خودداری کرد، گفت: «در حالی که من منافع عمومی را به رسمیت می‌شناسم، همه ما وظیفه داریم اطمینان حاصل کنیم که هیچ‌کدام از کارهای مقامات به خطر نمی‌افتد.» یک منبع نزدیک به کرنز هم به پی‌ای میدیا گفت که اگر این ادعاها درست باشد، این یک «تشدید جدی» وضعیت با پکن خواهد بود.

به گزارش راشا تودی، تنش‌ها میان چین و غرب در سال‌های اخیر افزایش یافته است، به طوری که سران ام‌آی۵ و اف‌بی‌آی در ژوئیه ۲۰۲۲ بیانیه مشترکی صادر کرده و پکن را «بزرگ‌ترین تهدید بلندمدت» نامیدند. جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه انگلیس در اواخر ماه گذشته در سفر خود به پکن، لحن آشتی‌جویانه‌تری به خود گرفت و تاکید کرد که لندن به یک «روابط کاری عملی و معقول با چین» نیاز دارد. او همچنین از درخواست‌ها برای جدایی کامل از چین انتقاد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر