جزئیات جدید از طرح پلکانی قیمت گاز

شرکت ملی گاز برای مشترکان بخش های مختلف خانگی و غیرخانگی، شرایطی را در حوزه قیمت‌گذاری مشخص کرده است.

جزئیات جدید از طرح پلکانی قیمت گاز

به گزارش مملکت آنلاین، بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه امسال، ­وزارت نفت را موظف کرده، ­تعرفه گاز مشترکان خانوار‌های کشور را به گونه‌­ای اصلاح کند ­که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان تا سقف الگوی مصرف خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به‌صورت یارانه‌ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به‌صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی­ تعیین شود.

میزان افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بار مالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم‌مصرف را جبران کند و نیاز به تأمین منابع جدید نداشته باشد.

هیئت وزیران برای اجرای این قانون در تاریخ ۲۱ خرداد امسال مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن، ­تعرفه گاز بخش خانگی و الگوی مصارف این بخش مطابق جدول پلکانی به تفکیک اقلیم (شرایط آب و هوایی) ­و در چهار دامنه «کم مصرف، با مصرف متوسط، پر مصرف و بسیار پرمصرف» تعیین شد.

این تعرفه‌ها به صورت پلکانی و در قالب ۱۲ پله تدوین و ابلاغ شده است و تعرفه هر پله به مصارف مازاد بر پله قبلی اعمال خواهد شد؛ ­اقلیم‌های آب و هوایی را هم ­پژوهشکده هواشناسی کشور تعیین و به شرکت ملی گاز ایران اعلام می‌کند.

سه­ پله ­اول مشترکان کم مصرف، سه پله دوم مشترکان با مصارف متوسط، چهار پله بعدی مشترکان پرمصرف و دو پله پایانی یعنی ­یازدهم و دوازدهم، بسیار پرمصرف یا غیر متعارف نامیده شده اند و فاصله هر پله تا پله بعدی ۱۰۰ مترمکعب است.

تعرفه هر پله در دوره سرد امسال دقیقاً مشابه تعرفه‌های ابلاغی آذر سال ۱۴۰۱ است و صرفاً الگوی مصرف بر اساس آخرین اطلاعات مصرف و شرایط آب و هوایی کشور­ تغییر یافته است.

­در تعرفه‌های ابلاغی مانند سال‌های گذشته تعرفه مشترکان کم مصرف (سه پله ابتدایی) هیچ تغییری نکرده و صرفاً تعرفه مشترکان پرمصرف مانند سال گذشته در هر پله تعیین شده است.

به منظور تشویق مشترکان به صرفه‌جویی و استفاده از راهکار‌های بهینه‌سازی مصرف گاز طبیعی، تعرفه پله‌های ۱۱ و ۱۲ (مشترکان بسیار پر مصرف)، به ترتیب پنج و شش هزار تومان تعیین شد و سقف مصرف متعارف هر اقلیم برابر با سقف مصرف پله سه در همان اقلیم است.

گازبهای افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی­ در دوره سرد و گرم سال تا سقف مصارف پله سه آن‌ها رایگان است و فقط گازبهای مصارف مازاد بر پله سه را پرداخت خواهند کرد.

شرایط تشویقی شرکت ملی گاز برای صرفه‌جویی

شرکت ملی گاز یک طرح تشویقی هم برای صرفه‌جویی از ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند امسال در نظر گرفته که بر اساس آن، ­در صورتی که هر یک از مشترکان خانگی مصرف گاز خود را در بازه ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند نسبت به دوره مشابه سال قبل حداقل ۱۰ درصد کاهش دهند، مشمول دریافت پاداش حداکثر ۱۵۰ هزار تومانی خواهند شد.

مشترکان خانگی در صورتی که ­در این بازه زمانی مصرف خود را ۳۵ درصد کاهش دهند، می‌توانند تا ۵۰۰ هزار تومان نیز پاداش دریافت کنند؛ یعنی، اگر برخی از مشترکان که در گذشته نیز مصارف متعارفی داشته‌اند، اقدام به صرفه‌جویی کنند، حتی می‌توانند ­مبلغی نیز به عنوان پاداش صرفه جویی دریافت کنند و قبوضشان رایگان یا بستانکار شود.

مشترکان غیرخانگی با ظرفیت پنج هزار مترمکعب­ در ساعت و بیشتر، در صورتی که در دوره سرد سال حداقل در پنج روز متوالی مصارف خود را نسبت به روز‌های گذشته خود حداقل ۳۰ درصد کاهش دهند، متناسب با حجم گاز صرفه جویی شده، ۱۰ درصد بخشودگی گازبهای دوره را خواهند داشت.

مشترکان دولتی هم در صورتی که در بازه ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند، مصارف خود را نسبت به مصارف پارسال ۲۰ درصد کاهش ندهند، گازبهای آن‌ها ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

ارسال نظر