حکم دادگاه مسابقات مرگبار فوتبال اندونزی صادر شد

دادگاهی در اندونزی رای خود را درباره فاجعه فوتبالی در این کشور اعلام کرد.

حکم دادگاه مسابقات مرگبار فوتبال اندونزی صادر شد

به گزارش مملکت آنلاین و به نقل از rbc، مدیر رقابت‌های فوتبال در اندونزی و رئیس باشگاه فوتبال آرما اندونزی به دلیل سهل‌انگاری که منجر به مرگ ۱۳۵ نفر شد به ترتیب به ۱۸ و ۱۲ ماه زندان محکوم شدند.

خشونت در مسابقات فوتبال در اندونزی رایج است و به همین خاطر ورزشگاه‌ها اغلب فقط به هواداران تیم میزبان اجازه حضور تماشاگر را می‌دهند. اواخر سال قبل میلادی در جریان یک مسابقه فوتبال در اندونزی حداقل ۱۳۵ نفر کشته و حدود ۵۸۳ تن زخمی شدند تا یکی از تلخ‌ترین اتفاقات در فوتبال جهان رخ دهد.

اکنون رای این پرونده اعلام شد. قاضی دادگاه گفت که متهمان یعنی عبدالحاریس و سوکو سوتریسنو از سال ۲۰۲۰ امنیت ورزشگاه را بررسی نکرده و در نتیجه اشتباه آنها هواداران زیادی کشته شدند.

همچنین سه افسر پلیس که دستور یا مجوز استفاده از گاز اشک‌آور را صادر کرده‌اند، در انتظار تصمیم دادگاه هستند. برای آنها، دادستان درخواست سه سال زندان کرده است.

ماموران ضد شورش در تلاش برای متفرق‌کردن هواداران از گاز اشک‌آور استفاده کردند و همین باعث شد که آنها تلاش کنند از یک در خارج شوند و همین مساله منجر به ازدحام گسترده و در نتیجه خفگی هواداران زیادی در ورزشگاه شد.

نیکو افینتا، رئیس پلیس جاوای شرقی به خبرنگاران گفت که کشته‌شدگان هنگام خروج از ورزشگاه کانجوروهان در مالنگ دچار مشکلات تنفسی و خفگی شدند.

وزیر ارشد امنیت کشور اندونزی، در یک پست اینستاگرامی عنوان کرد که ورزشگاه بیش از ظرفیت خود پر شده بود.

فاجعه اندونزی از نظر تعداد قربانیان یکی از بزرگترین‌ها در تاریخ مسابقات فوتبال بود. تنها یک بازی فوتبال تعداد کشته‌شده‌های بیشتری نسبت به این دیدار داشت. در لیما پایتخت پرو در سال ۱۹۶۴ در جریان بازی مقدماتی المپیک بین تیم‌های ملی پرو و آرژانتین، در نتیجه ازدحام و شورش هواداران ۳۲۸ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر