روسیه، فضاپیمای جدید پرتاب کرد

فضاپیمای باری جدید روسیه دقایقی قبل با موفقیت به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد.

روسیه، فضاپیمای جدید پرتاب کرد

به گزارش مملکت آنلاین، فضاپیمای باری پروگرس ۸۸(Progress 88) امروز پنجشنبه ۳۰ مه ۲۰۲۴(۱۰ خرداد ۱۴۰۳) ساعت ۵:۴۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳:۱۳ به وقت ایران) به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) به پرواز درآمد.

پرتاب این فضاپیمای باری به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی به صورت زنده پخش شد.

فضاپیمای پروگرس ۸۸ با یک موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان توسط روسیه پرتاب شد.

پروگرس ۸۸ با حدود سه تن غذا، سوخت و سایر منابع برای فضانوردان مقیم ایستگاه فضایی بین‌المللی عازم این ایستگاه شده است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این فضاپیما محموله خود را روز شنبه اول ژوئن به ایستگاه فضایی تحویل خواهد داد.

به گفته مقامات ناسا قرار است پروگرس ۸۸ روز شنبه در ساعت ۷:۴۷ صبح به وقت شرقی(۱۵:۱۷ به وقت ایران) به ایستگاه فضایی متصل شود. این اتصال نیز به صورت زنده پخش می‌شود.

فضاپیمای «پروگرس ۸۸» حدود شش ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد ماند و پس از آن فضانوردان این فضاپیمای باری را با زباله پر می‌کنند تا به سمت زمین برگردد و در نهایت در جو سیاره ما خواهد سوخت.

در حال حاضر سه فضاپیمای رباتیک به نام‌های پروگرس روسی، سیگنوس(Cygnus) متعلق به شرکت نورثروپ گرامن و کپسول دراگون(Dragon) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس محموله‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتقال می‌دهند. البته سیگنوس و پروگرس برای یک بار استفاده طراحی شده‌اند، در حالی که دراگون قابل استفاده مجدد است و با فرود روی اقیانوس با کمک چتر نجات به زمین بازمی‌گردد.

دو فضاپیمای باری شامل پروگرس ۸۷ و سیگنوس در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی لنگر انداخته‌اند و فضاپیمای پروگرس ۸ نیز به تازگی در روز سه‌شنبه ۲۸ مه رها شد و در جو زمین سوخت.

همچنین ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال حاضر میزبان دو فضاپیمای خدمه شامل کپسول کرو دراگون(Crew Dragon) حامل فضانوردان ناسا در ماموریت کرو-۸(Crew-۸) شرکت اسپیس‌ایکس و یک وسیله نقلیه روسی موسوم به سایوز(Soyuz) است.

انتهای پیام/

ارسال نظر