اپل تسلیم اتحادیه اروپا شد

شرکت آمریکایی اپل برای عمل به مقررات اتحادیه اروپا و اجتناب از نقض آنها، برای نخستین بار، به کاربران اروپایی اجازه خواهد داد اپلیکیشن‌های آیفون را از پلتفرم‌های وب دانلود کنند.

اپل تسلیم اتحادیه اروپا شد

به گزارش مملکت آنلاین، اپل در راستای این تغییرات، به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می‌دهد به کاربران خارج از فروشگاه برنامه این شرکت، تخفیف عرضه کنند و سایر فروشگاه‌های برنامه، اپلیکیشن‌های خود را به کاربران آیفون ارائه کنند.

اکثر این تغییرات بلافاصله اجرایی می‌شوند، بجز امکانی که به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌ها را از وب سایت‌ها توزیع کنند. طبق اعلام اپل، این قابلیت در بهار عرضه خواهد شد.

تغییرات اعمال شده از سوی اپل، جدیدترین دور اصلاحات مرتبط با رعایت «قانون بازارهای دیجیتال» اتحادیه اروپاست که از اوایل ماه میلادی جاری به اجرا درآمد. این قانون، سلطه پلتفرم‌هایی نظیر موتور جست‌وجوی گوگل، فروشگاه برنامه اپل، بازار آمازون و فیس‌بوک شرکت متا پلتفرم را هدف گرفته تا رقابت در این فضا را بهبود دهد. این شرکت باید مقررات تصویب شده را رعایت کنند و در صورت نقض آنها، با جریمه‌هایی بالغ بر ۱۰ درصد از درآمد سالانه خود روبرو می‌شوند و در صورت تکرار تخلف، این جریمه به ۲۰ درصد از درآمد سالانه آنها افزایش پیدا می‌کند.

نظام متفاوت اپل، فشار فزاینده‌ای از سوی رگولاتورها و رقیبان را جلب کرده است. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد حساب توسعه دهنده برای شرکت «اپیک گیمز» را احیا خواهد کرد و به این سازنده بازی اجازه می‌دهد فروشگاه برنامه اختصاصی خود در اتحادیه اروپا را بسازد که با فروشگاه اپل رقابت خواهد کرد. این رویکرد، یک روز پس از آن اعلام شد که رگولاتورهای اروپایی، تصمیم اپل برای ممنوعیت شرکت «اپیک گیمز» را زیر سوال بردند و چشم انداز جریمه‌های بیشتر برای سازنده آیفون، شکل گرفت.

این شرکت همچنین در ماه میلادی جاری با جریمه ۱.۸ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای مانع تراشی در رقابت سرویس‌های پخش موسیقی روبرو شد که اشتراک‌های ارزان‌تری عرضه می‌کنند. اپل برای این جریمه درخواست تجدیدنظر کرده و اعلام کرده که رگولاتورها نتوانسته اند شواهد معتبری از آسیب دیدن مصرف کنندگان ارائه کنند.

اپل اقدامات دیگری از جمله تغییر هزینه مورد مطالبه از سوی توسعه دهندگان، انجام داده تا فعالیت فروشگاه اپ استور مطابق با قانون اتحادیه اروپا باشد. این شرکت کمیسیون ۳۰ درصدی برای نرخ ارزان‌تر ۱۷ درصد را حذف کرد. در عوض، یک هزینه پردازش سه درصدی برای اپلیکیشن‌هایی اعمال خواهد کرد که از سیستم خرید درون برنامه ای اپل استفاده می‌کنند و یک هزینه ۵۰ سنتی برای نصب برنامه برای نرم افزاری مطالبه می‌کند که در مدت ۱۲ ماه، بیش از یک میلیون دفعه دانلود شده است.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت اتحادیه اروپا هفته گذشته به بلومبرگ گفت: قانون بازارهای دیجیتال کاملا اختصاصی است و همین طور زمانی که مربوط به ساختار هزینه می‌شود که در واقع افراد را قادر می سازد از این مزایای جدید، بهره مند شوند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل به همراه شرکت متا و تیک تاک در دادگاه‌های اروپا علیه عنوان «دروازه بان» که از سوی اتحادیه اروپا برای آنها تعیین شده است، مبارزه می‌کنند. شرکت بایت دنس (شرکت مادر تیک تاک)‌ ماه گذشته در مبارزه دادگاهی برای معلق کردن تصمیم اتحادیه اروپا، شکست خورد و فعلا مجبور است به مقررات جدید عمل کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر