وضعیت اضطراری در ایسلند بدلیل فوران آتش فشان

به دنبال وقوع چهارمین فوران آتشفشانی در شبه جزیره «ریکیانس» در ایسلند، مقام‌ها در جنوب این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند. این فوران، رودی از مواد مذاب به‌ راه انداخته و دود غلیظی از آن بلند می‌شود.

وضعیت اضطراری در ایسلند بدلیل فوران آتش فشان

به گزارش مملکت آنلاین، اهالی شهر کوچک «گرینداویک» که به‌ شدت تحت تاثیر این فوران‌ها قرار گرفته‌ است از جمله کسانی هستند که دستور ترک محل را دریافت کرده‌اند.

«بلو لاگون» از جاذبه های مهم توریستی ایسلند هم تخلیه شده است.

با این حال آسمان ایسلند به روی پروازها باز است.

به گفته سازمان دفاع مدنی این کشور، این فوران بعد از ساعت ۲۰:۰۰ به وقت محلی در فاصله میان هاگافل و استورا-اسکوگفل در شمال گرینداویک روی داد.

این منطقه، نزدیک به محل فورانی است که در روز ۸ دسامبر شروع شد.

تصاویر ویدئویی از این انفجار، توده‌های دود و گدازه‌های منوری را نشان می‌دهد که از دل زمین می‌جوشد.

سازمان هواشناسی ایسلند گفته است فوران تقریبا ناگهانی - به فاصله کمی بعد از ظاهر شدن نشانه‌های اولیه - شروع شد و حجم مواد مذاب تقریبا مشابه ماه دسامبر است.

این سازمان اضافه کرد که آب‌وهوای نامساعد احتمالا تا حدودی بر توانایی این سازمان برای نظارت بر آنچه در جریان است اثر می‌گذارد.

فرودگاه بین‌المللی کِفلاویک و سایر فرودگاه‌های منطقه‌ای به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما استخرهای آب گرم طبیعی «بلو لاگون» فعلا تعطیل شده است.

همچنین به حدود ۴۰۰۰ نفر ساکن گرینداویک، بعد از فوران ماه ژانویه که ورود مواد مذاب به شهر باعث تخریب سه خانه شد، بالاخره ماه پیش اجازه داه شد به آنجا برگردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که فقط حدود ۱۰۰ نفر از اهالی شهر تصمیم گرفته‌اند به آنجا برگردند.

در فوریه (ماه گذشته میلادی) نیز فوران دیگری در ناحیه به ترکیدن یک خط لوله آب و اختلال در عرضه آب لوله‌کشی منجر شد.

ایسلند ۳۳ سیستم آتشفشانی فعال دارد و روی «تیغه میانی اقیانوس اطلس»، مرز میان دو صفحه تکتونیکی بزرگ زمین، قرار گرفته است.

به گزارش بی بی سی، شبه‌جزیره ریکیانِس آخرین بار بیش از ۸۰۰ سال قبل شاهد یک دوره فعالیت آتشفشانی بود.

این هفتمین فوران از سال ۲۰۲۱ است و دانشمندان می‌گویند این ناحیه اکنون در حال ورود به یک دوره تازه آتشفشانی است که چند دهه یا چند قرن طول خواهد کشید.

انتهای پیام/

ارسال نظر