رئیس جمهور ترکیه: فعالیت میدان گازی ساکاریا سال آینده آغاز می‌شود

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد میدان گازی فراساحلی ساکاریا در دریای سیاه همان طور که وعده داده شده بود، سال آینده فعالیتش را آغاز می کند و کار برای اتصال آن به زیرساخت ملی، سرعت گرفته است.

رئیس جمهور ترکیه: فعالیت میدان گازی ساکاریا سال آینده آغاز می‌شود

به گزارش مملکت آنلاین، رجب طیب اردوغان در اظهاراتی به مناسبت افتتاح یک خط لوله گاز طبیعی در استان شمالی قسطمونی گفت: حفاری در ۹ چاه از ۱۰ چاه، در مرحله نخست میدان گازی ساکاریا، تکمیل شده است. خوشبختانه، استفاده از این گاز را سال آینده آغاز خواهیم کرد.

ترکیه سال ۲۰۲۰ در ساحل شمالی خود گاز طبیعی کشف کرد و از آن زمان، حجم این ذخار را ۵۴۰ میلیارد متر مکعب برآورد کرده است.

اردوغان گفت: ترکیه یک پایگاه انرژی در ساکاریا بنا می‌کند که به بازار پایه برای گاز طبیعی شامل تولید داخلی تبدیل خواهد شد. رئیس جمهور ترکیه بدون اشاره به روسیه، اظهار کرد: ما در حال آماده‌سازی ساخت یک بازار گاز طبیعی پیشرفته هستیم که در آن محصولات متعدد و قراردادهای متعدد، قیمتهای مرجع را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اخیرا گفته است یک قطب گاز طبیعی می‌تواند نسبتا سریع در ترکیه ایجاد شود و بسیاری از مشتریان اروپایی به چنین بازاری مراجعه خواهند کرد. کرملین در حال بررسی تحکیم روابط با ترکیه همزمان با تیرگی شدید روابطش با اتحادیه اروپا پس از حمله نظامی به اوکراین است. صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا به سطح بسیار اندکی در مقایسه با پیش از جنگ اوکراین تقلیل پیدا کرده است و این وضعیت با صدمه دیدن خطوط لوله زیردریایی نورد استریم که از دریای بالتیک به آلمان امتداد دارند، شدت یافته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر