بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر کلمبیا به آمریکا بازگردانده شد

اتونیل، بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر کلمبیا به آمریکا مسترد شد .

بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر کلمبیا به آمریکا بازگردانده شد

به گزارش مملکت آنلاین، ایوان دوکه، رئیس‌ جمهوری کلمبیا در پیامی توییتری اعلام کرد که استرداد اوتونیل، قاچاقچی مواد مخدر به ایالات متحده روز چهارشنبه با موفقیت انجام شد.

اوتونیل مهمترین قاچاقچی مواد مخدر این کشور در سال‌های اخیر بود و سال گذشته در طی عملیات نظامی بزرگی در شمال غرب این کشور دستگیر شد. این مرد ۵۰ ساله از سال ۲۰۰۹ در ایالات متحده به اتهام قاچاق مواد مخدر در ایالات متحده نیز تحت تعقیب است.

استرداد وی تحت تدابیر شدید امنیتی از فرودگاه بوگوتا، پایتخت کلمبیا، انجام شد. نزدیکان او خواستار «تعلیق استرداد» شده بودند ولی دستگاه قضایی کلمبیا فرستادن وی به ایالات متحده را تأیید کرد.

استرداد این قاچاقچی با حواشی همراه بود، از جمله اینکه شهادت‌‌نامه وی در کمیسیون حقیقت توسط افراد ناشناس ربوده شد. این کمیسیون درباره جنایت‌های دوران جنگ داخلی این کشور تا سال ۲۰۱۶ تحقیق می‌کند. 

همچنین روزنامه مستقل کامبیا در تحلیلی احتمال داد که برخی مایلند این قاچاقچی را ساکت کنند چرا که ممکن است برخی مقامات دولت و ارتش را به همکاری با قاچاقچیان متهم کند. این نشریه به نقل از منابع قضایی ادعا کرد که چندین مقام دولتی از جمله یک وزیر سابق، مدیر سازمان ملی اطلاعات، چهار نماینده مجلس و چهار فرماندار با این قاچاقچی همدست بوده‌اند.

اوتونیل ۵۰ ساله رئیس «خانواده» دِل گولفو، بزرگ‌ترین کارتل تولید و قاچاق کوکائین کلمبیا است. دل گولفو، از شبه‌نظامیان مزدوری تشکیل شده که پیش از ورود به تجارت مواد مخدر، با جنگجویان چپ‌گرای انقلابی کلمبیا،‌ نظیر فارک می‌جنگیدند. وی پس از کشته شدن برادرش در سال ۲۰۱۲ به دست نیروهای پلیس سرپرست این کارتل شد.

کشور کلمبیا در ۵ دهه اخیر تا کنون چندین تن از روسای اصلی کارتل‌ها، از جمله پابلو اسکوبار را کشته یا دستگیر کرده، اما این کشور همچنان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده کوکائین جهان است و از خشونت‌های ناشی از قاچاق مواد مخدر رنج می‌برد. 

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر