اتهام سنگین لیتوانی به روسیه و بلاروس

دولت لیتوانی ضمن دفاع از تصمیم خود برای دعوت نکردن از بلاروس و روسیه برای نظارت بر انتخاباتش، این کشورها را به اقدام علیه امنیت ملی خود متهم کرد.

اتهام سنگین لیتوانی به روسیه و بلاروس

به گزارش مملکت آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس، لیتوانی از تصمیم خود مبنی بر عدم اجازه به ناظران روسی و بلاروسی برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور دفاع و هر دو کشور را به ایجاد کمپین‌هایی علیه امنیت ملی خود متهم کرد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا - که شامل لیتوانی، روسیه و بلاروس است - معمولاً تیم های ناظر چند ملیتی را برای نظارت بر انتخابات ۵۷ کشور عضو خود می فرستد.

بر اساس همین گزارش، وزارت خارجه لیتوانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا را برای نظارت بر انتخابات خود دعوت کرده ولی روسیه و بلاروس را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند.

وزارت خارجه لیتوانی همچنین از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواست تا در ادامه عضویت کشورهایی که آشکارا قوانین بین‌المللی، حقوق بشر را نقض می‌کنند و به اوکراین تجاوز می‌کنند، تجدید نظر کند.

ماه گذشته، سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد که به دنبال تصمیم لیتوانی، هیچ ناظری را اعزام نخواهد کرد ولی اعلام کرد که اعتماد کامل به روند برگزاری انتخابات در این کشور دارد.

در انتخابات، گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور فعلی، برای کسب یک دوره پنج ساله دیگر با هفت نامزد دیگر رقابت می‌کند.

در صورتی که هیچ کدام از نامزدها حداقل ۵۰ درصد آرا را به دست نیاورد، دور دوم در ۲۶ می(۶ خرداد) برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری لیتوانی بر سیاست خارجی و امنیتی نظارت دارد و فرمانده عالی نیروهای مسلح است.

انتهای پیام/

ارسال نظر