پلیس پرو به خانه رئیس جمهور یورش برد + ویدئو

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو برای ضبط ساعت‌های گران‌قیمت خانم رئیس‌جمهور انجام گرفت.

پلیس پرو به خانه رئیس جمهور یورش برد + ویدئو

به گزارش مملکت آنلاین، مقام‌های پرو در چهارچوب تحقیق در مورد پرونده فساد احتمالی دینا بولوآرته، رئیس‌ جمهوری پرو و به خاطر دارایی‌های اعلام نشده ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت او، روز شنبه به خانه این مقام اجرایی یورش بردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۴۰ نفر با هدف «جستجو و توقیف» ساعت‌های گرانقیمت بولوآرته با برند رولِکس که قبلا در فهرست اموال او به صورت علنی اعلام نشده بود، به منزل رئیس جمهوری پرو یورش بردند.

بنا بر گزارش‌ها، رئیس جمهوری پرو در زمان انجام این عملیات در منزل خود حضور نداشته است.

محاصره خانه رئیس‌ جمهوری

ماجرا از اینجا آغاز شد که تصاویر ساعت‌های لوکس بولوآرته در مراسم‌های عمومی توجه یک رسانه خبری را به خود جلب کرد و همین امر باعث شد تا مقامات قضایی پرو تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کنند.

این عملیات که به طور مشترک بین پلیس و دفتر دادستانی پرو ترتیب داده شد، از یک شبکه تلویزیونی محلی به نام «لاتینا» پخش شد.

آنطور که در این تصاویر مشاهده می‌شد، ماموران دولتی خانه رئیس جمهوری پرو را در شهر لیما، پایتخت این کشور محاصره کرده و جلوی عبور و مرور در اطراف آن را گرفته‌اند.

این حمله غافلگیرانه صبح زود به وقت محلی توسط مدعی‌العموم درخواست شد و دیوان عالی نیز مجوز تحقیقات مقدماتی آن را صادر کرد.

این موضوع در حالی است که درخواست بولوآرته برای خرید زمان بیشتر جهت پاسخ به احضاریه قبلی مبنی بر ارائه مدارک خرید ساعت‌هایش، از سوی دادستانی پرو پذیرفته نشد.

ادعای «پاک دست بودن»

بولوآرته که پیش از رسانه‌ای شدن این موضوع نیز با کاهش محبوبیت مواجه بود، با آغاز تحقیقات در مورد احتمال مال‌اندوزی غیرقانونی در زمان ریاست جمهوری، حالا با یک بحران سیاسی جدید روبرو است.

اگر بولوآرته در این پرونده متهم شناخته شود، محاکمه او تا پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در ماه ژوئیه ۲۰۲۶ امکان‌پذیر نخواهد بود، اما ممکن است بر اساس قانون اساسی پرو مورد استیضاح قرار گیرد.

ده ها خبرنگار روز شنبه در محل خانه رئیس جمهوری پرو حضور به عمل رساندند اما دادستان‌ها و مقامات حاضر در صحنه به سوالات آن‌ها پاسخ ندادند.

دفتر رئیس جمهوری پرو نیز هنوز واکنشی نشان نداده است.

آیا ساعت‌های رولکس «محصول تلاش و پشتکار» او بوده است؟

این رسوایی پس از آن بالا گرفت که پایگاه خبری «La Encerrona» در اواسط ماه مارس گزارش داد که دینا بولوآرته در رویدادهای رسمی ساعت‌های مختلف رولکس را به دست کرده است.

این رسانه تصاویر ساعت‌های بولوآرته را از زمان روی‌ کار آمدنش در دسامبر ۲۰۲۲ را مورد بررسی قرار داد.

ناظران دولتی بعد از این گزارش‌ها اعلام کردند که اظهارنامه‌های دارایی‌های اعلام شده بولوآرته در دو سال گذشته را مورد بازبینی مجدد قرار خواهند داد.

این در حالی است که رئیس جمهور ۶۱ ساله پرو همچنان قاطعانه از خود دفاع می‌کند.

دینا بولوآرته هفته گذشته در طی سخنانی گفت: «من با دستانی پاک وارد کاخ دولت شدم و با دستان پاک هم از آن خارج خواهم شد.»

او در پاسخ به سؤالاتی در مورد اینکه چگونه می‌تواند چنین ساعت‌های گران‌قیمتی را با حقوق عمومی بخرد، گفت که این ساعت‌ها محصول تلاش و پشتکار او از ۱۸ سالگی هستند.

دینا بولوآرته که سابقه وکالت و معاونت سابق رئیس جمهوری پرو را نیز در سابقه خود دارد، در حالی به مقام اولین رئیس جمهوری زن پرو نائل شد که پدرو کاستیو، رئیس جمهور چپگرای وقت پرو تلاش داشت تا کنگره را منحل کند که همین امر باعث برکناری و دستگیری سریع کاستیو شد.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر