لهستان، شبکه جاسوسی روسیه را منهدم کرد

سرویس امنیتی لهستان با همکاری کشور چک یک شبکه جاسوسی روسیه را منهدم کرد.

لهستان، شبکه جاسوسی روسیه را منهدم کرد

به گزارش مملکت آنلاین، سرویس‌ امنیتی لهستان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که با همکاری کشور چک یک شبکه جاسوسی که برای روسیه فعالیت می‌کردند را شناسایی و منهدم کرده است.

یاک دوبرزینسکی، سخنگوی سرویس امنیتی لهستان گفت: «آژانس امنیت داخلی به عنوان بخشی از تحقیقات درباره فعالیت‌های جاسوسی روسیه علیه کشورها و نهادهای اتحادیه اروپا، فعالیت‌هایی را انجام داده است.»

او همچنین افزود که سرویس‌های امنیتی در ورشو و شهر تیچی در جنوب این کشور افرادی را که با این شبکه همکاری داشتند را شناسایی و بازجویی کرده است.

دوبرزینسکی گفته است این شبکه جاسوسی در راستای «اهداف سیاست خارجی» کرملین عمل می‌کرده و «تضعیف موقعیت لهستان در صحنه جهانی، بی‌اعتبار کردن اوکراین و سازمان‌های اتحادیه اروپا از جمله اهدافی بوده که دنبال می‌کرده است.

او در ادامه افزود که این عملیات با تحقیق از یک شهروند لهستانی متهم به جاسوسی برای روسیه آغاز شد.

در این بیانیه آمده است که این مرد به پارلمان لهستان و اتحادیه اروپا رفت و آمد می‌کرد و وظایفی را که دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه به او محول کرده بودند را اجرا می‌کرد.

آژانس امنیتی لهستان هویت این مرد را فاش نکرد اما گفته که وظایف او شامل «فعالیت تبلیغاتی، انتشار اطلاعات نادرست و ایجاد تحریک سیاسی» بوده است.

روز گذشته نیز مقامات جمهوری چک با اعلام این خبر گفتند که یک شبکه جاسوسی تحت حمایت مالی روسیه را منهدم کردند.

آن‌‌‌ها اذعان کردند که این گروه از سایت خبری صدای اروپا، مستقر در پراگ برای انتشار اطلاعات استفاده می‌کرد. گفته می‌شود که این گروه با انتشار اطلاعاتی در این سایت خبری به دنبال منصرف کردن اتحادیه اروپا از ارسال کمک به اوکراین بود.

دولت چک، صدای اروپا، ویکتور مدودچوک و آرتم مارچفسکی که هر دو سیاستمدار اوکراینی طرفدار کرملین هستند را در رابطه با فعالیت‌های این شبکه به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

روزنامه «دنیک ان» گزارش داده است که این سایت خبری اظهارات سیاستمدارانی را منتشر کرده است که خواستار توقف کمک اتحادیه اروپا به اوکراین شده بودند.

به نوشته این روزنامه تعدادی از سیاستمداران اروپایی که با سایت خبری «صدای اروپا» همکار می‌کردند از روسیه پول می‌گرفتند. در برخی موارد، مبلغ پرداخت‌شده برای کمپین‌های انتخاباتی آنها استفاده می‌شده است.

دنیک ان به نقل از یک منبع وزارت خارجه چک گفت که این پرداخت ها سیاستمدارانی از بلژیک، فرانسه، آلمان، مجارستان، هلند و لهستان را هدف قرار داده است.

این روزنامه به نقل از یک منبع در وزارت خارجه چک می‌نویسد که مبالغ پرداخت‌‌شده توسط روسیه بر سیاستمدارانی از کشورهای آلمان، بلژیک، فرانسه، مجارستان، هلند و لهستان تأثیر گذاشته است.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر