پیدا شدن شواهد شکنجه وحشتناک اسیران اوکراینی توسط روسیه

در پی پیدا شدن شواهدی مبنی بر شکنجه «وحشتناک» اسیران جنگی اوکراینی در زندان‌های روسیه؛ کارشناسان سازمان ملل متحد محکوم کردند.

پیدا شدن شواهد شکنجه وحشتناک اسیران اوکراینی توسط روسیه

به گزارش مملکت آنلاین، کارشناسان حقوق بشر تحت حمایت سازمان ملل متحد در جریان تحقیقات خود، به شواهدی از بدرفتاری‌های وحشیانه نیروهای روسیه با اسرای اوکراینی پیدا کردند که می‌تواند مصداق «جنایات جنگی» باشد.

این کارشناسان که در چهارچوب کمیسیون تحقیق درباره اوکراین فعالیت دارند، می‌گویند که در میان اسنادی که جمع آوری کرده‌اند، شواهد جدیدی از شکنجه «وحشتناک» اسیران جنگی اوکراینی توسط زندانبانان روسی وجود دارد.

آنها در گزارش روز جمعه خود اعلام کردند که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، موارد گسترده‌ای از نقض حقوق بشر روی داده که هم علیه غیرنظامیان و هم نظامیان اوکراینی اجرا شده است.

این کمیسیون در آخرین گزارش خود، با اشاره به «رفتار وحشتناک» با اسرای جنگی در چندین مرکز مستقر در روسیه اعلام کرد: «شواهد جدید، یافته‌های قبلی کمیسیون را تقویت می‌کند که شکنجه‌های استفاده شده توسط مقامات روسیه هم در اوکراین و هم فدراسیون روسیه، گسترده و سیستماتیک است».

در این بیانیه آمده است که نیروهای روسیه نه‌تنها توجه چندانی به امکان آسیب دیدن غیرنظامیان در جریان عملیات نظامی‌شان نشان نمی‌دهند، و بلکه بارها از تجاوز جنسی و خشونت جنسی به عنوان شکنجه‌ای علیه زنان استفاده کرده‌اند.

اعضای این کمیسیون همچنین اعلام کردند که به نظر نمی‌رسد انتقال کودکان از منطقه خرسون در جنوب اوکراین به شبه‌جزیره کریمه که اکنون تحت اشغال روسیه است، یک اقدام موقتی باشد و این انتقال غیرقانونی نیز می‌تواند «جنایت جنگی» محسوب شود.

این کمیسیون که به ابتکار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تشکیل شده، تا کنون بیش از ۱۰ سفر به اوکراین داشته و طی دو سال اخیر با بیش از ۱۴۰۰ مرد و زن مصاحبه کرده است.

یکی از مواردی که کمیسیون در گزارش خود به آن اشاره دارد، ماجرای یک زندانی سابق اوکراینی است که در جریان اسارت دچار شکستگی استخوان ترقوه و ریختن دندان‌ها شده و پای زخمی او را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند. مجموعه بدرفتاری‌های نیروهای روسیه با او تا به آنجا بوده که این زندانی «به آنها التماس کرده که او را بکشند».

این زندانی، پس از آزادی دست‌کم ۳۶ بار در بیمارستان‌ها بستری شده است.

این کیسیون ضمن تشکر از کمک مقامات اوکراینی برای کمک به تحقیقات آنها، از «عدم همکاری» مقامات روسیه در این موضوع سخن گفته و افزوده است که با وجود دهها درخواستی که برای ملاقات، بازرسی و دریافت اطلاعات برای مقامات روسیه فرستادند، هیچ پاسخی از آنها دریافت نکرده‌اند.

این کمیسیون مواردی از نقض حقوق بشر توسط مقامات اوکراینی علیه افرادی که مظنون به همکاری با روسیه بودند را نیز ثبت کرده و در گزارش خود آورده است.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر