حمله گسترده پهپادی اوکراین به مناطقی از روسیه

سخنان مقامات محلی و وزارت دفاع روسیه گویای آن است که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، ده‌ها پهپاد اوکراینی را در طول شب و صبح چهارشنبه بر فراز ۶ منطقه این کشور رهگیری کردند تا به نوشته رسانه‌های روس، سومین حمله گسترده پهپادی در آستانه انتخابات روسیه شکل گیرد.

حمله گسترده پهپادی اوکراین به مناطقی از روسیه

به گزارش مملکت آنلاین از خبرگزاری تاس، عمده‌ترین خسارت این حمله پهپادی، آتش سوزی در یک پالایشگاه نفت در ریازان روسیه بود که در اثر آن ۲ نفر مجروح شدند.

گستردگی جغرافیایی حملات پهپادی
بر اساس این گزارش، منطقه بلگورود برای اولین بار ساعت ۰۱:۰۶ بامداد چهارشنبه به وقت مسکو (۰۱:۳۶ به وقت تهران) زنگ هشدار حمله پهپادی را به صدا درآورد. در منطقه ورونژ ساعت ۰۲:۱۶ ، در کورسک ساعت ۰۵:۴۵ و در لیپتسک در ساعت ۰۶:۱۰ حملات پهپادی دیگری ثبت شد.
وزارت دفاع روسیه در مجموع از رهگیری ۶۵ فروند هواپیمای بدون سرنشین خبر داد: ۳۵ فروند در منطقه ورونژ، ۱۲ فروند در منطقه بلگورود، هشت فروند در بریانسک و کورسک، سایر پهپادها هم در لنینگراد و ریازان و دیگر مناطق گزارش شد.

پیامدهای حمله
گزارش این رسانه روس حاکی است: یکی از این حملات پهپادی منجر به آتش سوزی در محوطه پالایشگاه نفت ریازان شد که این حریق به سرعت خاموش شد. در این حادثه دو نفر دچار آسیب جسمی سطح متوسط شدند، با این وجود، خطری جان آنها را تهدید نمی‌کند.
بر این اساس، در بلگورود، یک هواپیمای بدون سرنشین با یک آپارتمان برخورد کرد. این انفجار باعث شکسته شدن شیشه های چند واحد آپارتمان و آسیب به نما و سقف ساختمان شد.
علاوه بر این، یک خط انتقال برق در منطقه کراسننسکی در بلگورود و چند خانه در منطقه پروخوروفسکی، منطقه شهری شبکینسکی و ورونژ آسیب دیدند.

حملات گسترده قبلی
به نوشته تاس، این سومین حمله گسترده پهپادهای اوکراینی به مناطق روسیه در چند روز گذشته است. به ویژه، در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند ۱۴۰۲)، آتش سوزی در تأسیسات در نیژنی نووگورود و اریول رخ داد.
پیش از آن، نیروهای مسلح اوکراین یک حمله گسترده در ۹ مارس (۱۹ اسفند ۱۴۰۲) انجام دادند. به گفته وزارت دفاع روسیه، در آن مقطع زمانی، ۴۷ پهپاد بر فراز قلمرو چهار منطقه رهگیری شدند. این حمله پیامدها و خسارت جدی نداشت.

این حملات در فاصله زمانی نزدیک به آغاز رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه انجام شد. این انتخابات ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.

دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲ در پاسخ به پرسشی درباره افزایش حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین در روزهای اخیر گفته بود: بله، واقعاً این حملات افزایش یافته است. با این حال، سیستم‌های پدافند هوایی و ارتش ما در حال کار هستند. وی پاسخگویی به این پرسش را در حوزه تخصصی وزارت دفاع روسیه دانست.

انتهای پیام/

ارسال نظر