کشف یک کلیسای ۱۵۰۰ ساله در ترکیه

یک کلیسای ۱۵۰۰ ساله با ۴۶ قبر در دیاربکر کشف شد.

کشف یک کلیسای ۱۵۰۰ ساله در ترکیه

به گزارش مملکت آنلاین،  در حفاری‌های باستان شناسان ترکیه که در منطقه کولپ دیاربکر انجام شد، کلیسایی ۱۵۰۰ ساله که احتمالاً در قرن‌های ۵، ۶ و ۷ میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفته با ۴۶ قبر پیدا شد.

پس از کشف یک سکه متعلق به دوره امپراتور بیزانس آناستاسیوس یکم در طی تحقیقات انجام شده در مناطق مختلف منطقه اینکایا، کاوش های آغاز شده در سال ۲۰۲۱ توسط اداره موزه دیاربکر در منطقه مذکور با مشارکت ۳۵ نفر ادامه دارد.

در حین کاوش، آثاری از قبیل سکه، چراغ، ستون و پایه در این محوطه یافت و خرابه های یک ساختمان نیز شناسایی شد.

ساختمانی که دیوارهای بیرونی آن آشکار شده مشخص شد یک کلیسا است. کاوشگران در مناطق مختلف داخل کلیسا قبرهایی کشف کردند.

 ۴۶ قبر در کلیسا پیدا شد

مژده گیزلی‌گول معاون مدیر موزه دیاربکر به خبرنگار آنادولو اظهار داشت که با مجوز اداره کل میراث فرهنگی و موزه ها، کاوش های خود را از سال ۲۰۲۱ آغاز کرده اند.

گیزلی‌گول گفت: در حفاری های امسال به وضوح مشخص شد که این ساختمان یک کلیسای دوره بیزانس است. این کلیسا احتمالاً در قرن‌های ۵، ۶ و ۷ میلادی مورد استفاده قرار می‌گرفته و سپس در قرن سیزدهم تخریب و ویران شده است. تا قرن سیزدهم از آن به عنوان قبرستان استفاده می شد. ۴۶ قبر در کلیسا پیدا شد.

او گفت که این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیساهای بیزانسی دیاربکر است.

وی با بیان اینکه در کاوش‌های انجام شده آثار با ارزشی پیدا و به موزه منتقل کردهاند، گفت: سکه‌ها، طاق‌ها، لامپ‌ها، ستون‌ها و پایه‌های آنها، قبر. .... آثاری که پیدا کردیم از نظر ارائه اطلاعات در مورد فرهنگ و سبک زندگی آن دوره ارزشمند است.

 "کلیسا بیشتر شبیه نمونه های سوریه است"

کمال آتاک، باستان شناس، مسئول حوزه کاوش، با بیان اینکه بنای کلیسا به قرن پنجم و ششم متعلق است، گفت:

ویرانه‌های کلیسا بیشتر شبیه نمونه‌های موجود در سوریه است. کلیسا دارای یک شبستان است و بعداً با الحاقات بزرگ‌تر شده است. اکنون دیوارهای اطراف کلیسا را   شناسایی کرده‌ایم. کلیسا دارای پلانی مستطیل شکل به طول ۲۵ متر و ۱۵ متر است. قدمت آن به ۱۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

انتای پیام/

منبع: آناتولی

ارسال نظر