تورم روسیه افزایش یافت

تورم روسیه از ۲۹ آگوست تا چهار سپتامبر ۲۰۲۳ به ۰.۱۱ درصد رسیده است.

تورم روسیه افزایش یافت

به گزارش مملکت آنلاین به نقل از بیزنس، از ابتدای سپتامبر، قیمت‌های مصرف‌کننده در کشور روسیه به ۰.۰۶ درصد رسیده و از ابتدای سال به میزان ۳.۷۶ درصد افزایش یافته است.

وزارت توسعه اقتصادی اعلام کرد که تورم سالانه روسیه از ۲۹ آگوست تا چهار سپتامبر ۵.۱۹ درصد در مقابل ۵.۰۳ درصد در هفته قبل افزایش یافت.

در هفته ۲۹ آگوست تا چهار سپتامبر ۲۰۲۳، قیمت مصرف‌کننده ۰.۱۱ درصد افزایش یافت و تورم سالانه ۵.۱۹ درصد بود.

رشد قیمت در گروه مواد غذایی (۰.۱۲ درصد) افزایش یافت، در حالی که کاهش تورم توسط میوه و سبزیجات مهار شد. کالاها ۱.۳درصد و افزایش مداوم قیمت سایر محصولات غذایی ۰.۲۴درصد ثبت شد. هزینه‌های غیرخوراکی ۰.۴۱درصد افزایش یافت که عمدتا به دلیل افزایش مداوم قیمت لوازم برقی و خانگی همچنین افزایش نرخ قیمت خودرو و انرژی بود.

در این بیانیه آمده است، علیرغم کاهش مستمر قیمت بلیط هواپیماهای داخلی (۴.۹۴ درصد)، قیمت‌ها در بخش خدمات به کاهش (۰.۲۸ درصد) ادامه دادند.

بانک روسیه پیش تر گزارش کرده بود که رشد تولید ناخالص داخلی روسیه تا پایان سال می‌تواند در محدوده بالای پیش‌بینی ۱.۵ تا ۲.۵ درصد باشد.

الکسی زابوتکین، معاون رئیس بانک روسیه گفت: ما پیش‌بینی را بهبود می‌بخشیم و بر اساس داده‌های فعلی، رشد امسال به حد بالای پیش‌بینی نزدیک می‌شود.

زابوتکین خاطرنشان کرد که تورم سالانه در روسیه در حال نزدیک شدن به حد بالای محدوده پیش‌بینی شده بانک روسیه از پنج تا ۶.۵ درصد است.

وی گفت: با توجه به آمار ماه جولای و آمار کنونی ماه آگوست، تورم در حال نزدیک‌تر شدن به حد بالای محدوده‌ای است که به دنبال نتایج جلسه ماه جولای منتشر شد.

نرخ دلار نسبت به روز چهارشنبه ۱۷.۲۵ کوپک رشد کرد و همزمان با باز شدن معاملات در روز پنجشنبه، در بورس مسکو ۹۸.۳ روبل معامله شد.

یورو با ۱۶.۷۵ کوپک افزایش یافت و به ۱۰۵.۶۳ روبل رسید.

یوان ۴.۱ کوپک رشد کرد و به ۱۳.۴۴ روبل رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر