سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری ایلان ماسک در هوش مصنوعی

ماسک پس از جذب سرمایه‌ای ۶ میلیارد دلاری، حالا برنامه‌های آینده xAI را فاش کرده است.

سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری ایلان ماسک در هوش مصنوعی

به گزارش مملکت آنلاین، براساس اظهارات جدید «ایلان ماسک»، به‌نظر می‌رسد استارتاپ هوش مصنوعی xAI این میلیاردر که اخیراً موفق به جذب سرمایه‌ای ۶ میلیارد دلاری شده است، قصد دارد تا تابستان آینده حداقل ۵۰ درصد از دارایی‌های خود را برای پردازنده‌های گرافیکی انویدیا خرج کند.

xAI اخیراً در دور جدید سرمایه‌گذاری‌های خود ۶ میلیارد دلار جذب کرد که ارزش شرکت هوش مصنوعی ایلان ماسک با وجود آن به ۱۸ میلیارد دلار می‌رسد. در حال حاضر، چت‌بات Grok تنها محصول xAI است، اما این استارتپ قصد دارد با افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود، محصولات هوش مصنوعی بیشتری را به کاربران ارائه کند.

در ماه آوریل، حساب The Technology Brother در ایکس نوشت که شرکت متا متعلق به «مارک زاکربرگ»، یکی از بزرگ‌ترین محموله‌ها از پردازنده‌های گرافیکی H100 انویدیا در جهان را دریافت کرده که شامل حدود ۳۵۰ هزار واحد می‌شود. در آن زمان، ماسک با اشاره به تسلا که در جایگاه ششم این فهرست قرار داشت، گفته بود که «تسلا در صورت اندازه‌گیری صحیح در رتبه دوم و xAI در رتبه سوم خواهد بود.»

برنامه جدید ایلان ماسک برای xAI

حالا، ماسک در پاسخ به یکی از کاربران ایکس، تا حدی به برنامه‌های آینده xAI نیز اشاره کرده است. او در پست خود می‌نویسد:

«گام بزرگ بعدی xAI احتمالاً حدود ۳۰۰ هزار دستگاه B200 با شبکه CX۸ در تابستان آینده خواهد بود.»

در ماه مارس، «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا گفته بود که آخرین پردازنده‌های گرافیکی B200 این شرکت احتمالاً بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار قیمت خواهند داشت. با این وجود، xAI برای حدود ۳۰۰ هزار واحد از پردازنده گرافیکی B200، باید حدود ۹ میلیارد دلار به انویدیا پرداخت کند.

تراشه‌های هوش مصنوعی سری Blackwell با نام‌های Blackwell B200 و Blackwell GB200 در اواخر سال گذشته توسط انویدیا معرفی شدند و طبق ادعای این شرکت، تا ۳۰ برابر سریع‌تر از H100 هستند و ۲۵ برابر انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر