ریال ایران، کم ارزش ترین پول جهان شد

ریال ایران برای چندمین بار طی چندسال گذشته بی‌ارزش‌ترین پول جهان شد.

ریال ایران، کم ارزش ترین پول جهان شد

به گزارش مملکت آنلاین، رسانه روسی اسپوتنیک نوشت: بی‌ارزش‌ترین پول در جهان ریال ایران است. کاهش ارزش پول در ایران از سال ۱۹۷۹ با شروع انقلاب اسلامی و به دلیل کاهش مشاغل و مهاجرت افراد به سایر کشور‌ها آغاز شد. پس از این، ارزش ریال با جنگ ایران و عراق و سپس تحریم اقتصادی به دلیل مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای این موضوع شدت گرفت. علاوه بر این، دولت دسترسی مردم به ارز‌های خارجی را محدود کرد و این باعث به وجود آمدن بازار سیاه شد و همه این موارد در کنار هم باعث کاهش ارزش ۴۰۰ درصدی ریال ایران بود.

در سال ۲۰۱۵، دولت ایران توافق نامه‌ای هسته‌ای با آمریکا، فرانسه، چین، انگلیس، روسیه امضا کرد که به دنبال آن تا حدودی وضعیت پول بهبود یافت. اما در سال ۲۰۱۸، اما آمریکا مدعی شد که ایران قرارداد خود را زیر پا گذاشته و این موضوع باعث شد که تحریم‌ها مجددا تشدید شود و دسترسی ایران به بازار‌های جهانی کالا مسدود شود. در این برهه زمان، حدود ۶۹ درصد درآمد ایران از نفت بود و به همین دلیل ایران دیگر نمی‌توانست نفت خود را صادر کند.

در سال ۲۰۲۰ نیز به دلیل تورم زیاد، ارزش ریال، حدود ۶۰۰ درصد کاهش یافت که دولت تصمیم گرفت ۴ صفر را از واحد پول خود حذف کند و واحد ریال را به تومان تغییر دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

 • amir ارسالی در

  مبارک مردم ایران

 • کارن ارسالی در

  از بس دلسوز تو خارج داریم جمع میشن نه ب تحریم میگن.مثل ابی خواننده.داخلم که پره ایرانی هست.اصلا نفوذی و رسانه های اب دوغ خیاری نیست.

  • بینام ارسالی در

   تو بر دهنتو ببند مسؤلین خود ایران بزرگترین خیانت هارو در حق کشور و مردم می‌کنند همشون زن و بچه شون اون ورن برای ما فاز میهن پرستی برمیدارن تو یکی مثل اونا.