استاندار، آلوده بودن آب‌ شرب زنجان را تکذیب کرد

استاندار زنجان گفت: با توجه به مسائلی که در زنجان در حوزه محیط زیست گفته می‌شود، کارشناسان نسبت به سنجش فلزات سنگین در آب شرب بسیار حساس هستند و خوشبختانه هیچ اثری از فلزات سنگین در آب شرب این شهر نیست.

استاندار، آلوده بودن آب‌ شرب زنجان را تکذیب کرد

به گزارش مملکت آنلاین، محسن افشارچی استاندار زنجان در حاشیه بازدید از تصفیه خانه‌های آب شرب و فاضلاب شهر زنجان در جمع خبرنگاران، گفت: کارشناسان آب و فاضلاب به جای دوره یکساله سنجش فلزات سنگین در آب شرب، این سنجش را به صورت ماهانه و فصلی در استان انجام می‌دهند.
او افزود: این سنجش به طور مستمر از آب سد تهم و هم آب چاه‌های تأمین آب شرب شهر انجام می‌شود، بررسی و سنجش آب چاه‌های نزدیک مراکزی که نگرانی در مورد آن‌ها بیشتر است، در نوبت‌های بیشتری سنجش می‌شود و خوشبختانه خبری از آلودگی آب شرب در شهر زنجان نیست.
استاندار زنجان با بیان اینکه در حوزه آب در سه بخش راهبرد مشخصی داریم، گفت: در زمینه آب شرب تلاش بر استحصال آب و مهار آب‌های سطحی است که کار‌هایی در این زمینه در حال انجام است که البته نیاز به موافقت‌های بالادستی دارد.
افشارچی ادامه داد: در این حوزه پیشرفت‌هایی صورت گرفته تا بتوانیم مقدار آب در اختیار استان را بیشتر کنیم و سطح آب‌های مهار شده را در استان افزایش دهیم.
او افزود: تا کنون فقط هفت درصد آب‌های سطحی در استان مهار شده که باید این میزان به بالاترین حد ممکن برسد.
استاندار گفت: در حوزه صنعت هم تمام تلاشمان این است که فاضلاب‌ها را چه در شهر زنجان و چه در ابهر و خرمدره تصفیه کنیم و آب مورد نیاز صنعت را از طریق پساب فاضلاب نماییم.
افشارچی ادامه داد: در این زمینه اتقاقات خوبی در حال انجام است و ظرف چند ماه آینده با تکمیل فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان به اندازه ۹۰ درصد جمعیت این شهر ظرفیت تصفیه فاضلاب خواهیم داشت و از این طریق سالانه به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تولید می‌شود که برای صنعت زنجان کافی است.
او  به مدیریت آب در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه حجم مصرف آب در این بخش به نسبت شرب و صنعت بسیار بالا است، باید به سمت بهره وری حرکت کنیم و آب حجمی در اختیار کشاورزان قرار دهیم که این موضوع هم در دست پیگیری است.
افشارچی ادامه داد: ما اگر بتوانیم دست کم ۲۰ تا ۳۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کنیم، خیلی کار بزرگی خواهد بود.
استاندار زنجان در خصوص تکمیل شبکه فاضلاب در شهر‌های زنجان و ابهر نیز گفت: برای تکمیل شبکه فاضلاب در شهر زنجان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در سفر رییس جمهور اختصاص داده شده است و عملیات اجرایی تکمیل شبکه در سطح شهر در حال انجام است.
او با بیان اینکه تاکنون ۶۰ درصد شهر زنجان دارای شبکه فاضلاب است، افزود: امیدواریم در سفر دوم هم اعتباراتی در این زمینه بگیریم.
افشارچی گفت: در شهر ابهر نیز اجرای پروژه شبکه فاضلاب از طریق جذب سرمایه گذاری در دستور کار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر