تعطیلی پارک محیط بان کرج بدلیل مشکلات زیست محیطی

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج در مخالفت با تبدیل پارک محیط بان به سیرک و باغ وحش، گفت: باغ وحش و باغ وحش داری به هیچ وجه مورد تایید ما و دوستداران محیط زیست نیست.

تعطیلی پارک محیط بان کرج بدلیل مشکلات زیست محیطی

به گزارش مملکت آنلاین، جواد چپردار  با اشاره به اینکه از سال اول فعالیت شورای ششم بارها و بارها بر قابلیت تبدیل بخشی از کرج به اکوپارک تاکید شده است؛ اظهار کرد: با توجه به تنوع گونه‌های گیاهی، حیات وحش و منابع طبیعی کرج این اتفاق به راحتی امکان پذیر است.

وی با اشاره به اینکه موضوع ایجاد اولین اکو پارک کشور در کرج با معاون رییس جمهور هم مطرح شد، توضیح داد: بعد از آن قرار شد که این مجموعه بعد از ایجاد توسط هیات مدیره‌‎ای کشوری اداره شود.

وی  با بیان اینکه نه تنها این اکوپارک در کرج ایجاد نشد بلکه با تصمیمات غیر اصولی و غیرکارشناسی پارک محیط بان هم در شرف تبدیل به باغ وحش است، توضیح داد: باغ وحش و باغ وحش داری به هیچ وجه مورد تایید ما و دوستداران محیط زیست نیست.

این مسئول اضافه کرد: پارک محیط بان کرج با وجود گونه‌هایی مثل شیرهای سفید قابلیت زیادی برای مطرح شدن در کشور را داشت ولی تصمیمات نادرست برخی باعث شد که مدیر این مجموعه عطای فعالیت در کرج را به لقایش ببخشد.

چپردار ابراز کرد: اگر بنا بود پارک محیط بان در پروسه قانونی واگذار شود باید این اتفاق از طریق مناقصه و آن هم به پیمانکاری با سابقه درخشان می‌افتاد.

وی با اینکه ما مخالف جدی تبدیل پارک محیط بان به سیرک و باغ وحش هستیم، گفت: مردم هنوز اتفاقات باغ وحش صفادشت را فراموش نکرده‌اند بعد شهرداری کرج می‌خواهد به مجموعه‌ای که چنان سابقه‌ای در کارنامه خود دارد فرصت دوباره بدهد؟

عضو شورای شهر کرج با بیان اینکه این تصمیم شهرداری چیزی جز رفتارسلیقه‌ای نیست، تصریح کرد: چرا ایجاد مکان برای فردی باید به بهای کوچ اجباری فرد دیگری که سال‌ها در زمینه نگهداری حیوانات تخصص و تجربه دارد و دلسوزانه برای این شهر کار کرده است، تمام شود؟

وی ابراز کرد: اول اینکه تبدیل مناقصه به مزایده برای انتخاب پیمانکار به هیچ وجه درست نبود و روند واگذاری باید از طریق مناقصه برگزار می‌شد و دوم این است که مزایده‌ای که تنها یک شرکت کننده دارد به چه معناست؟

وی اظهار کرد: تذکرات لازم به شهردار در این خصوص داده شده و اگر پاسخ مناسب دریافت نکنیم قطعا از طریق دستگاه قضا وارد عمل خواهیم شد.

وی با بیان اینکه شیرهای سفید پارک محیط بان به نوعی یکی از برندهای کرج بودند، افزود: اقدام برخی باعث شد این ظرفیت از بین برود و با این اقدام شهر و شهروندان متضرر می‌شوند.

گفتنی است پارک محیط بان اولین پارک طبیعی کشور بود که حیوانات آن در قفس نبودند و به صورت آزاد زندگی می‌کردند و بازدیدکنندگان می‌توانستند حیوانات را در محیطی آزاد مشاهده کنند.این پارک به صورت یک اکوپارک خاص حیات وحش در زمین‌های شمالی حصار کرج تا تونل بیلقان در دسترس گردشگران قرار گرفته بود. شیرهای سفید این مجموعه از گونه‌های منحصر به فرد پارک محیط بان کرج بود ولی متأسفانه مدیر این پارک به دلیل مشکلات به وجود آمده، حیوانات این پارک را به استانی دیگر منتقل کرد.

 انتهای پیام/

ارسال نظر