ذخایر سدهای تهران کمتر شد

در حالی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران حجم آب سدهای استان تهران در حال حاضر را ۲۸۱ میلیون متر مکعب اعلام کرد که با احتساب ۱ میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب حجم مخازن این ۵ سد، تنها ۱۴.۵ درصد مخزن این سدها پر است.

ذخایر سدهای تهران کمتر شد

به گزارش مملکت آنلاین، در حالی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران حجم آب سدهای استان تهران در حال حاضر را ۲۸۱ میلیون متر مکعب اعلام کرد که با احتساب ۱ میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب حجم مخازن این ۵ سد، تنها ۱۴.۵ درصد مخزن این سدها پر است.

بهزاد پارسا اظهار کرد: حجم آب سدهای پنج گانه استان، اکنون ۲۸۱ میلیون مترمکعب می‌باشد که این مقدار در مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۷۲ میلیون متر مکعب بوده است.

وی با بیان اینکه حجم آب کلی سدهای سامانه غرب شامل طالقان و امیرکبیر هم اکنون ۲۲۵ میلیون مترمکعب می باشد، تصریح کرد: حجم کلی ذخایر سدهای سامانه شرق تهران شامل لتیان، لار و ماملو  نیز هم اکنون ۵۶ میلیون متر مکعب اعلام شده که بر این اساس حجم کلی سدهای سامانه شرق در حال حاضر در مقایسه با سال گذشته  ۲۲ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می دهد.

به گزارش تسنیم، حجم مخزن سد لار ۹۶۰ میلیون متر مکعب، سد طالقان ۴۲۰ میلیون متر مکعب، سد مالمو ۲۵۰ میلیون متر مکعب، سد امیرکبیر ۲۰۵ میلیون متر مکعب و سد لتیان ۹۵ متر مکعب است که با این حساب ظرفیت آبگیری این ۵ سد در مجموع ۱ میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب می شود. به عبارتی در حال حاضر بیش از ۸۵.۵ درصد ظرفیت سدهای تهران خالی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نزولات جوی در فصل پاییز عنوان کرد: سومین ماه فصل پاییز با ثبت ۶.۶ میلیمتر بارش در حالی به پایان رسید که استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته و همچنین متوسط بلند مدت به ترتیب با کاهش ۶۳ و ۸۲ درصدی نزولات جوی مواجه بوده است.

پارسا با اشاره به اینکه مجموع ریزش‌های جوی ثبت شده توسط شبکه سنجش ایستگاه‌های آب و هواشناسی در حوزه عملکرد استان تهران، از ابتدای سال آبی جاری تا پایان فصل پاییز ۳۸ میلیمتر بوده، افزود: این امر نشان از کاهش ۵۱ درصدی میزان بارندگی‌ها نسبت به متوسط بلندمدت دارد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران همچنین اضافه کرد:  اگرچه بر اساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی، انتظار فعالیت پدیده النینو و وقوع بارش‌های فرانر مالی در فصل پاییز و به ویژه ماه‌های آبان و آذر می‌رفت ولی برخلاف الگوهای پیش بینی شده، فصل پاییز نیز با کاهش قابل توجه ریزش‌های جوی، به پایان رسید تا همچنان تمام امیدها معطوف به فعالیت سامانه‌های بارشی در فصل زمستان باشد.

پارسا توضیح داد: نتایج حاصل از اندازه‌گیری و محاسبات داده‌های ایستگاه‌های هیدرومتری ورودی سدهای لتیان، امیرکبیر، لار، ماملو و طالقان نشان دهنده کاهش قابل توجه حجم آب ورودی نسبت به دوره بلند مدت می‌باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به کاهش نزولات جوی و ورودی سدهای تامین کننده منابع آب استان تهران، توجه به مولفه‌های مدیریت منابع و مصارف بیش از پیش ضروری است و از شهروندان درخواست می‌شود، همچنان در زمینه مدیریت مصرف و صرفه‌جویی آب همکاری نمایند تا با رعایت الگوی مصرف بهینه، در تامین آب شرب پایدار بهترین خدمت را به مردم ارائه دهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر