چالش جدید در مشهد: شورای شهری با دو رییس / خبرنگاران بیرون شدند

نود و ششمین نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد با چالش ریاست بر این نهاد توسط «حسن موحدیان» و یا «مهدی ناصحی» آغاز شد که خبرنگاران تا زمان رفع این چالش از صحن علنی به بیرون جلسه هدایت شدند.

چالش جدید در مشهد: شورای شهری با دو رییس / خبرنگاران بیرون شدند

به گزارش مملکت آنلاین، نود و ششمین نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد با چالش ریاست بر این نهاد توسط «حسن موحدیان» و یا «مهدی ناصحی» آغاز شد.

این نشست شورای اسلامی مشهد صبح دوشنبه در شرایطی آغاز شد که دیشب ۱۱ نفر از ۱۵ عضو این شورا در نشستی «مهدی ناصحی» را به عنوان رییس جدید شورا انتخاب کرده بودند.
سابقه این موضوع به حدود ۲ هفته قبل برمی گردد که ۹ نفر از اعضای شورا به بی‌کفایتی "موحدیان" برای ریاست شورا رای داده و وی را برکنار کرده بودند و نشست علنی هفته گذشته نیز با حضور نایب رییس شورا و در غیاب رییس معزول اداره شده بود.
۲۷ آبان ماه نامه‌ای از سازمان بازرسی کل خراسان رضوی خطاب به حسن موحدیان به عنوان رییس شورای شهر مشهد ارسال و رسانه‌ای شد که در این نامه اقدام اعضای شورای شهر در انتخاب رییس جدید فاقد وجاهت قانونی اعلام شده بود.
در این نامه آمده است: «گزارش واصله از طریق سامانه گزارشگران فساد سازمان بازرسی کل کشور، بیانگر آن است که برخی از اعضای آن شورا بر اساس ماده ۸ آیین نامه داخلی مصوب خود، تصمیم به تغییر در ترکیب اعضای هیات رییسه شورا قبل از انقضای مدت قانونی و بدون ارسال این مصوبه به هیات تطبیق مصوبات دارند.
در این خصوص صرف نظر از آنکه هیات وزیران برای همه شورا‌های اسلامی شهر‌ها آیین نامه داخلی واحد تدوین و ابلاغ کرده و رای شماره ۱۵۷ مورخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز دلالت بر ابطال آیین نامه داخلی مصوب یکی از شهر‌های کشور به جهت خروج از حدود اختیارات شورای مذکور دارد، لازم به تذکر است مستند به ماده ۹۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، مصوبات کلیه شورا‌های موضوع این قانون در صورتی که پس از ۲ هفته از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض هیات تطبیق مصوبات شورا‌های اسلامی کشور با قوانین قرار نگیرد، لازم الاجرا است که این موضوع دلالت بر الزام به ارسال کلیه مصوبات دارد در غیر این صورت تصمیم مذکور فاقد اعتبار و وجاهت خواهد بود».
موحدیان، امروز با استناد به همین نامه در نشست علنی شورا به عنوان رییس حاضر شد، از سوی دیگر ناصحی نیز به عنوان رییس منتخب اعضا در این نشست حضور یافته بود و قبل از شروع جلسه علنی هر ۲ نفر به سمت صندلی ریاست در حرکت بودند و برخی از اعضا از موحدیان می‌خواستند که به تصمیم اعضای شورا احترام بگذارد و از نشستن روی صندلی ریاست خودداری کند.
از آنجا که هیچ یک از این ۲ نفر حاضر به انصراف از نشستن بر صندلی ریاست نبودند، همه خبرنگاران و حاضران این نشست به بیرون از صحن هدایت شدند و پس از حدود ۱۰ دقیقه که در سالن صحن علنی باز و ورود افراد آزاد شد، موحدیان بر صندلی ریاست تکیه زده بود.

زیر بار زور نمی‌رویم

سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد در آغاز این نشست در نطق پیش از دستور، در خصوص اتفاقات پیرامون تغییر در هیات رییسه چنین گفت: قانون فصل الخطاب است و به آن احترام می‌گذاریم، اما زیر بار زور نمی‌رویم.
موسی الرضا حاجی‌بگلو افزود: در شورای شهر آیین نامه داخلی شورا و قانون بالادستی وجود دارد، همه تصمیمات شورا و صحن علنی براساس احترام به آیین نامه داخلی بوده، که لازم الاجرا است.
وی اضافه کرد: طبق آیین نامه داخلی شورای شهر، هر زمانی در شورا مشکلی پیش آید که قابلیت حل نداشته باشد، باید به آیین نامه داخلی که قانون است رجوع شود و عزل رییس شورا و انتخاب رییس جدید نیز بر همین اساس انجام شده است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: قانون سلیقه‌ای نیست و باید به قانون احترام گذاشته شود و چنانچه فرد یا نهادی نیز آیین نامه داخلی را قبول نداشته باشد باید برای ابطال آن به دیوان عدالت اداری مراجعه کند.

آیین نامه قانون است

عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد نیز در تذکری اظهار کرد: آیین نامه داخلی شورا، قانون است و باید رعایت شود.
مجید دبیریان افزود: شورا مطابق آیین نامه اداره می‌شود، حال چگونه است که این آیین نامه فاقد وجاهت قانونی شمرده شده است؟
یکی دیگر از اعضای شورای شهر مشهد نیز گفت: شورای شهر از دوره سوم به استناد آیین نامه داخلی اداره می‌شود و طبق آیین نامه، عدم کفایت رییس شورا با ۹ رای به ثبت رسیده است.
هاشم دائمی افزود: به استناد ماده ۸ آیین نامه داخلی شورا به عدم کفایت ریاست این شورا رای داده ایم، اما آقای "موحدیان" اعلام می‌کند که، چون به استناد آیین نامه عزل شده است، دیگر آیین نامه را قبول ندارد.
وی گفت: این در حالی است که همین نشست حاضر نیز طبق آیین نامه اداره می‌شود، اگر آن را قبول ندارید پس چرا در اداره شورا به آن عمل می‌کنید.
دائمی افزود: تناقض گویی و دودستی چسبیدن برخی به میز ریاست، برای همه واضح است و البته باید به قانون تمکین شود.
این عضو شورای اسلامی شهر مشهد خطاب به موحدیان، ادامه داد: شما همچنان بر مدار رای خود هستید و به رغم اینکه دوسوم اعضا، ریاست شما را تمام شده می‌دانند، همچنان بر کرسی ریاست نشسته اید.
وی گفت: آیا این قانونی است که نهادی بیرون از شورا، در خصوص تصمیمات شورا دخالت کند؟ موضوعاتی که در شورا‌های شهر مطرح می‌شود یا مصوبه است یا تصمیم، مصوبات در شورای تطبیق تایید می‌شود، اما تصمیمات فقط به اطلاع کمیته تطبیق فرمانداری می‌رسد.

برای خدمت نشسته ام

رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: همه باید تابع قانون باشیم، در نامه سازمان بازرسی همه موضوعات به صراحت بیان شده است.
حسن موحدیان افزود: علاقه‌ای به ریاست ندارم، اما این موضوع باید در فرمانداری تصمیم گیری شود، اکنون نیز من برای خدمت اینجا نشسته ام.
نهم مردادماه امسال، هشتاد و ششمین نشست علنی شورای اسلامی شهر مشهد با دستور کار انتخاب هیات رییسه به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضا لغو شده بود.
در آن نشست تنها ۹ عضو شورا حضور یافته بودند و حسن موحدیان، رییس شورای اسلامی شهر مشهد پس از یک ساعت انتظار برای به حد نصاب رسیدن اعضا، با عذرخواهی نشست را لغو کرد، اما بعد‌ها گفته شد که خواسته غایبان در آن نشست عدم کاندیداتوری موحدیان برای ماندن در پست ریاست شورا بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر