برداشت گوجه فرنگی در استان بوشهر آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت:برداشت پاییزه و خارج از فصل گوجه فرنگی از مزارع این استان در منطقه تنگ ارم و بوشکان از توابع شهرستان دشتستان آغاز شد.

برداشت گوجه فرنگی در استان بوشهر آغاز شد

به گزارش مملکت آنلاین، کبری توکلی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران پیش‌بینی کرد از سطح یکهزار هکتار گوجه‌فرنگی پاییزه بیش از ۵۲ هزارتن محصول تولید و روانه بازار شود.

وی افزود: کل سطح گوجه فرنگی استان بوشهر ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتاراست که با توجه به اجرای الگوی کشت، پیگیری‌ها و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی و برگزاری کارگروه‌های مرتبط با همکاری فرمانداران و بخشداران در شهرستان‌های مدنظر، سطح زیر کشت از ۱۱ هزار ‌و ۴۰۰ هکتار سال گذشته، یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار کاهش یافته و به ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار تقلیل یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر یادآورشد: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود بیش از ۵۶۰ هزار تن محصول گوجه‌فرنگی از مزارع این استان برداشت شود.

توکلی ادامه داد: گوجه‌فرنگی فضای باز استان بوشهر به صورت تولید خارج از فصل بوده و پیش‌بینی می‌شود در کشت پاییزه با سطح یک‌هزار هکتار ۵۲ هزار تن گوجه فرنگی، کشت زمستانه از سطح ۹ هزار هکتار مقدار ۴۹۵ هزار تن و از ۲۰۰ هکتار بهاره بالغ بر ۱۰ هزارتن در مجموع قریب ۵۶۰ هزارتن برداشت خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهمترین ارقام کشت شده در استان شامل برنتا، کارون، متین، بریویو، باسیمو، افرا و بدرو است که صد درصد مزارع از طریق کشت نشایی انجام شده و همچنین آبیاری همه مزارع در استان توسط روش‌های نوین آبیاری (آبیاری تیپ) انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر همچنین پیش‌بینی کرد از مجموع ۵۶۰ هزارتن محصول تولیدی، مقدار ۲۶۰ هزارتن به صورت تازه خوری، ۱۲۰ هزارتن برای مصارف صنایع تبدیلی فرآوری و تولید رب گوجه فرنگی و فرآورده‌های جانبی مورد استفاده قرار گیرد .

توکلی اظهار کرد: انتظار می‌رود بیش از ۲۰۰ هزار تن محصول تولیدی هم به کشورهای همسایه و مقاصد داخلی و خارجی دیگر در راستای ارز آوری صادر شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر