کاهش نرخ بیکاری استان گیلان

استاندار گیلان میانگین نرخ بیکاری استان گیلان را نسبت به میانگین کشوری خوب ارزیابی کرد و گفت: نرخ بیکاری استان در پائیز پارسال۶.۷ درصد و در تابستان ۷.۸ درصد بود که میانگین ۷.۹ درصدنرخ بیکاری استان نسبت به کشور که ۹.۲ درصد است ۱.۳ درصد کاهش دارد.

کاهش نرخ بیکاری استان گیلان

به گزارش مملکت آنلاین، اسدالله عباسی شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اشتغال استان گیلان گفت: وضعیت نرخ بیکاری استان نسبت به میانگین کشوری وضعیت مطلوبی تری دارد و باید تلاش شود این نرخ بیکاری در جمعیت فعال استان همچنان‌ روند نزولی طی کند.

وی عنوان‌ کرد: اولویت ما در گیلان با راه‌اندازی واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل است و در این راستا تلاش های جدی اغاز شده وتداوم دارد.

نماینده عالی دولت در استان افزود: نرخ مشارکت اقتصادی در کشور ۴۰.۹ درصد است که در گیلان با نرخ ۴۵.۲ وضعیت بهتری را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی دولت مبتنی بر ۲ مقوله مهم مسکن و اشتغال است، اظهار کرد: بانکها باید نسبت به تعهدات خود پاسخگو باشند و کارها در استان به طور جدی تری دنبال شود. به دستگاه هایی مانند صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و سایر دستگاهها هم اعلام شد که دلایل تعطیلی و بلاتکلیفی واحدهای راکد را بررسی و مشخص کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی در گیلان تحت تملک بانکهاست که از معاون اول رئیس جمهور و وزارت اقتصاد پیگیری خواهیم کرد که چرا بانکهای آنها در گیلان واحدهای تولیدی ما را بلوکه کردند ودر این حال نه خودشان این واحدها را فعال می کنند و نه اجازه می دهند فرد یا افراد دیگری فعال کند.

استاندار گیلان با اشاره به وضعیت معدن ذغال سنگ سنگرود لوشان گفت: با وجود تاکیدات ما این معدن هنوز فعال نشده است درحالی که باید در فروردین و اردیبهشت‌ماه فعالیت خود را از سر می گرفت.

وی افزود: بسیاری از واحدهایی که در پایان سال ۱۴۰۱ تسهیلات و تجهیزات دریافت کردند و مقرر شد راه اندازی و فعالیت خود را از سر گیرند باید پایش شوند. بهزیستی و کمیته امداد نیز در صورت دریافت اعتبار وتسهیلات باید سهم اشتغال را مشخص کنند که از این‌محل چقدر شغل ایجاد شده است.

عباسی بیان کرد: در بخش مشاغل خانگی نیز انتظار داریم علاوه بر بهزیستی و کمیته امداد، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید هم وارد میدان عمل شده و بعنوان دستگاه حاکمیتی منابع خود را پای کار آورند.

وی از پارک علم و فناوری نیز خواست گزارشی از عملکرد خود در بخش اشتغال در شرکت های دانش بنیان ارائه کند و منابع را به سمت اشتغال بر پایه علمی سوق دهد.

وی رتبه گیلان در بهره‌وری را پنجم اعلام کرد و یادآور شد: در این زمینه باید تلاش و کار بیشتری انجام شود و آمار واقعی در جدول مقایسه ای نشان داده شود که هرکسی چقدر توانسته سهم خود را ادا کند. در مولد سازی هم باید اعلام شود چقدر منابع داریم تا سرمایه گذاران علاقمند به تولید را جذب کنیم.

استاندار گیلان بر تشکیل شورای توسعه تعاون نیز تاکید کرد و افزود: باید از ظرفیت تعاون برای اشتغال استفاده شود و در استان ظرفیت اتاق تعاون و تعاونی ها به حداکثر برسد.

وی در پایان از دستگاههای اجرایی خواست عملکرد دولت را اعلام کنند تا جلوی نقدهای غیرمنصفانه گرفته شود و گفت: شما باید پاسخگو باشید و عملکرد دولت را به سمع و نظر مردم برسانید.

انتهای پیام/

ارسال نظر