ادعا یا شوخی حضور پرفسور حسابی در تور دوچرخه‌سواری توردوفرانس / باور نکنید

ادعای عجیب ایرج حسابی در مورد حضور پدرش در رقابت‌های تور دو فرانس و پنجم شدن در این رقابت‌ها، چند روزی است در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

ادعا یا شوخی حضور پرفسور حسابی در تور دوچرخه‌سواری توردوفرانس / باور نکنید

به گزارش مملکت آنلاین، ورزش سه نوشت: بعد از مدت‌ها که خبری از ایرج حسابی، پسر پرفسور حسابی، در تلویزیون نبود، او به تازگی با یک ادعای عجیب و جدید در مورد پدرش همه را شگفت زده کرد. او که در همه این سال‌ها به این متهم بوده خاطراتی غیرواقعی از پدرش تعریف می‌کند و در حال ساختن تصویری غیرواقعی از آن مرحوم است، این بار ادعایی عجیب در حیطه ورزش مطرح کرد و مدعی شد که پرفسور حسابی در سال‌های حضور در فرانسه، در تور دو فرانس شرکت کرده است اما جستجوی کوتاهی در اینترنت خلاف بودن این ادعا را ثابت می‌کند.

توردوفرانس در سال ۱۹۰۳ راه‌اندازی شد و تا سال ۱۹۲۲ دو دسته حرفه‌ای و آماتورها در آن شرکت می‌کردند. از سال ۱۹۲۳ یک دسته جدید به اسم "تور گَردها" به این رقابت‌ها اضافه شد که معمولا افرادی بودند که از روی تفنن قصد حضور در این رقابت‌ها را داشتند و اکثرا به خط پایان نمی‌رسیدند. برای مثال در سال ۱۹۲۸ از ۱۱۰ نفری که به عنوان تورگرد در تور دو فرانس حضور داشتند، تنها ۱۱ نفر توانستند به خط پایان برسند.

پس از لحاظ تئوری، حضور دکتر حسابی در تور دوفرانس در آن سال‌ها غیرممکن نبوده است. ایشان بین سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۷ در فرانسه حضور داشتند و پس از آن به ایران برگشتند، پس باید حضور ایشان در تور دو فرانس در این سال‌ها باشد، اما در لیست رکابزنان توردو فرانس در آن سال‌ها نام تنها یک دوچرخه‌سوار آسیایی دیده می‌شود: کیسو کاوامورو از ژاپن که در دو سال یکی از تورگردها بود و در هر دو سال حتی به خط پایان نرسید.

در رده‌بندی کلی توردوفرانس در سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۷ که در زیر دیده می‌شود هم نام دکتر حسابی در هیچ سالی به عنوان نفر پنجم دیده نمی‌شود.

hhu32xe5

با توجه به اینکه آمار کامل رقابت‌های تور دو فرانس از سال اول تاکنون در سایت این رقابت‌ها به طور دقیق و تفکیک‌شده وجود دارد، شاید بهتر باشد آقای ایرج حسابی این بار با جزئیات بیشتر و با مدارکی که ادعا کرده‌اند، سال شرکت مرحوم پدر را در تور دو فرانس را اعلام کنند تا با مکاتبه با کمیته برگزاری این رقابت‌ها، نام دکتر حسابی در آمار این تور مهم آورده شود!

انتهای پیام/

ارسال نظر