جشنواره «موسیقی نواحی» رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین است

محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

جشنواره «موسیقی نواحی» رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین است

به گزارش مملکت آنلاین، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیامی ارسال کرد.

در این پیام آمده است:

به نام خدا

ناله سرنا و تهدید دهل چیزکی ماند بدان ناقور کل

پس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها از دوار چرخ بگرفتیم ما

بانگ گردش‌های چرخست این که خلق می‌سرایندش به طنبور و به حلق(مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته‌های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌ی پیوند خورده با فرازهای تعالی‌بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان‌های فرهنگی و هنری این مرزوبوم است.

موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود به‌عنوان موسیقی اصیل و ریشه‌دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیست اجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جان شنید و از نغمات روح‌بخش آن بهره‌ای کامل برد.

از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس به‌عنوان گنجینه‌ای توانمند و سفیری گویا در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروز نواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه‌ساز که نسل به نسل و سینه‌به‌سینه، با عشق و پایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هرساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران باتوجه به حضور اقوام مختلف در ساختار جمعیتی و ویژگی‌های قـومی و مذهبی آن، ضمن بهره‌مندی از جغرافیـا و اقلیم منحصربه‌فرد نیز می‌تواند نگارگر افق‌های روشن و گامی مؤثر و به‌یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق‌های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست‌اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.

محمود سالاری

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

انتهای پیام/

ارسال نظر