انتشار عکس های آرشیو کاخ گلستان از زندگی ایرانیان + واکنش روابط عمومی

در پی انتشار عکس های آرشیو کاخ گلستان از زندگی ایرانیان در دوره قاجار توسط یک کاربر ناشناس، روابط عمومی کاخ گلستان به این اتفاق واکنش نشان داد.

انتشار عکس های آرشیو کاخ گلستان از زندگی ایرانیان + واکنش روابط عمومی

به گزارش مملکت آنلاین، به‌تازگی شمار قابل توجهی از عکس‌های دوره قاجار متعلق به آرشیو کاخ گلستان توسط یک کاربر ناشناس در یک فایل دیجیتالی گوگل درایو منتشر شده است. مجموعه عکس‌هایی که بیشتر آنها برای نخستین بار است دیده می‌شود و تصویری واضح از زندگی مردم و دربار در دوره تاریخی قاجار را به نمایش می‌گذارد. انتشار این عکس‌ها که گفته می‌شود دسترسی به آنها برای بسیاری از پژوهشگران تا کنون دشوار بوده، با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است.

آرشیو کامل عکس‌های منتشر شده اینجا قابل دسترسی است.

حالا روابط‌عمومی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در یک بیانیه رسمی درباره انتشار این عکس‌ها توضیحاتی داده است:

اخیراً بخشی کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی کاخ گلستان به صورت مجازی منتشر شده است که به «آلبوم‌های سایه» شهرت دارند.

آلبوم‌های سایه در واقع آلبوم‌های اسکن‌شده از روی نسخه اصل هستند که به منظور خدمات‌دهی به پژوهشگران و دانشگاهیان تهیه شده است. بنابراین شیء یا آلبومی مفقود نشده است، بلکه نسخه دیجیتالی آلبوم‌ها منتشر شده است.

برخی از این عکس‌ها، بارها با توجه به تقاضای پژوهشگران داخلی و حتی خارجی، در اختیار آنان قرار گرفته است و موضوع غیرقابل انتشار نبوده است.

در راستای خدمت‌رسانی بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی و در راستای شعار امسال ایکوم که «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» است، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصمیم به انتشار عمومی «آلبوم‌های سایه» گرفته و مراحل دسته‌بندی عکس‌ها و تغییر نام پوشه‌ها در حال انجام است.  

با این وجود، انتشار شتابزده و غیرنهایی بخشی از این آرشیو عظیم در دست بررسی است.

یادآوری می‌شود در سالیان اخیر، انتشار دیجیتالی اسناد و تصاویر در موزه‌های دنیا رونق گرفته است و این موضوع، علاوه بر افزایش ارزش و اعتبار یک موزه نزد مخاطبان، افزایش بازدیدکنندگان آن را در پی دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر