آیین نامه طبیعت گردی تصویب شد / ده‌هزار گردشگر در تحویل سال در تخت جمشید بودند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با یادآوری اینکه مسجد وکیل و نصیر الملک زیر نظر اداره اوقاف است، و درباره برخی تصاویر منتشر شده درمورد نحوه پوشش بازدید کنندگان گفت: اگر هیات امنای مسجد با توجه به حساسیت ها نتوانستند به درستی مدیریت کنند لازم است ورود کرده و تغییرانی را انجام دهند و کاری کنند که ضوابط شرعی در این اماکن بیشتر رعایت شود.

آیین نامه طبیعت گردی تصویب شد / ده‌هزار گردشگر در تحویل سال در تخت جمشید بودند

به گزارش مملکت آنلاین، عزت الله ضرغامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت:  آیین نامه طبیعت گردی امروز در دولت به تصویب رسید. طبیعت گردی یکی از مهمترین بخش های گردشگری است که اگر سیاست گذاری هماهنگ و درستی در کشور برای آن انجام بگیرد و سرمایه گذاران به درستی هدایت شوند، حتما طبیعت گردی بخش مهمی از گردشگری ما را تشکیل خواهد داد. با ویژگی های این آیین نامه، طبیعت گردی می تواند از رونق بیشتری برخوردار شود.
وی در ادامه با اعلام اینکه  آخرین آمار در مورد بازدید از محوطه های تاریخی و ابنیه میراث فرهنگی تا پایان ۱۳ فروردین ۶ میلیون نفر بود، گفت: در برخی از مراکز جمعیت به قدری زیاد بود که درها را باز کردیم و بلیط نفروختیم و جمعیت را هدایت کردیم از جمله حضور ده هزار نفر در زمان تحویل سال در تخت جمشید که به علت تراکم زیاد با سیاستی که خود من ابلاغ کرده بودم بنا شد مردم در صف های طولانی نایستند و این ده هزار نفر بدون بلیط بازدید کردند.
ضرغامی خاطر نشان کرد: امسال به دلیل تقارن نوروز با ماه مبارک رمضان  در شروع تعطیلات، کاهش سفر داشتیم که به نظر می رسد جبران این موضوع بعد از ماه رمضان خواهد بود. مردم سفر هایشان را مدیریت می‌کنند و وقتی می‌بینند زیر ساخت ها به گونه ای نیست که در چند روز سفر فشرده بتوانند از امکانات گردشگری استفاده کنند، ترجیح می دهند سفر خود را کمی به تاخیر بیاندازند که در راه بندان جاده ها گیر نکنند.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان استان نمونه گردشگری بود که تردد در این استان ۱۴ درصد و اقامت ۱۲۸ درصد رشد داشت و این جواب کسانی است که می خواهند این استان را ناامن جلوه دهند. این استان امنیت و مردم مهمان نوازی دارد و خیانت است که عده ای می خواهند این استان را ناامن جلوه دهند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گفت: مسجد وکیل و نصیر الملک زیر نظر اداره اوقاف است؛ راهبرد وزارت گردشگری آن است که محیط‌های مذهبی مانند مساجد پروتکل‌ها و آیین‌نامه‌های خاص خودش را دارد.
وی تصریح کرد: کما این که بسیاری از تصویرها منتشر می‌شود که حتی گردشگران خارجی با چادر هستند، عکس جمعی می‌گیرند و این نشان دهنده جاذبه گردشگری است. البته اگر هیات امنای مسجد با توجه به حساسیت ها نتوانستند به درستی مدیریت کنند لازم است ورود کرده و تغییرانی را انجام دهند و کاری  کنند که ضوابط شرعی در این اماکن بیشتر رعایت شود.
وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در مورد شرایط کاخ گلستان ابراز داشت: درب اصلی کاخ گلستان در میدان ارگ است، از مدت‌ها قبل برای آسایش مردم گفتم از درب‌های دیگر مانند شمس العماره هم استفاده کنند که بخشی از مردم بتوانند از طریق ناصرخسرو و بازارچه مروی براحتی وارد کاخ شوند، آن را باز کردیم و در آینده درب تکیه دولت یکی از ورودی‌های کاخ گلستان خواهد شد.
ضرغامی خاطرنشان کرد: کاخ گلستان ثبت جهانی است و پروتکل‌های خودش را دارد، باید از همه ظرفیت‌هایش استفاده کرد، کاخ گلستان مجموعه‌ای از ارزش‌های هنری و ملی ما است و صرف اینکه پادشاهان زندگی می‌کردند مطرح نیست، مجموعه ای از هنر، فرهنگ، سبک زندگی و ارزش های برجسته ای است، تمام تلاش دست اندرکاران این است ضوابط عفاف را برای همه محیط ها رعایت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر