احتمال اختلال در شبکه‌های برق، جی‌پی‌اس و اینترنت جهانی بدلیل طوفان خورشیدی

احتمال تاثیر طوفان خورشیدی بر شبکه‌های برق و سیستم‌های ناوبری در کل جهان وجود دارد.

احتمال اختلال در شبکه‌های برق، جی‌پی‌اس و اینترنت جهانی بدلیل طوفان خورشیدی

به گزارش مملکت آنلاین، یک طوفان خورشیدی ممکن است اواخر این هفته باعث خاموشی و اختلال در سیستم‌‌های ناوبری و فرکانس‌های رادیویی در سراسر جهان شود.

این اولین بار از ژانویه ۲۰۰۵ میلادی است که مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضایی ایالات متحده درباره طوفان ژئومغناطیسی به قدرت G4 و به مدت یک ساعت هشدار داده است.

براساس این اطلاعات پیش‌بینی می‌شود خروج جرم از تاج خورشیدی از اواخر روز جمعه ۱۰ مه تا ۱۲ مه در پنج مرحله اتفاق افتد.

سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) طوفان‌های ژئومغناطیسی را در مقیاسی از G1 تا G5 رتبه بندی می‌کند.

هرچند مردم توسط میدان مغناطیسی زمین محافظت می‌شوند اما طوفان‌های خورشیدی‌ شدید توانایی مختل کردن ماهواره‌ها و فضاپیماها و اختلال جدی در شبکه برق و مخابرات و اینترنت را دارند.

آخرین باری که طوفان G5 به زمین اصابت کرد، در اکتبر ۲۰۰۳ میلادی بود که باعث قطع برق در سوئد و آسیب رساندن به ترانسفورماتورها در آفریقای جنوبی شد.

قدرت واقعی طوفان حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از برخورد با زمین مشخص می‌شود.

اداره هواشناسی بریتانیا نیز اعلام کرد بر اثر این طوفان خورشیدی احتمالا مردم در بخش‌های بزرگی از آسیا، اروپا و آمریکای شمالی شاهد شفق قطبی باشند. این احتمال وجود دارد که شفق قطبی در سراسر بریتانیا قابل مشاهده باشد.

ابرهای گاز داغی که در فوران‌های تاج خورشید خارج می‌شوند، طوفانی از ذرات یونیزه پرانرژی را تشکیل می‌دهند. به دنبال رخ‌دادن انفجاری در خورشید، باد خورشیدی با سرعت و شدت بیشتری می‌وزد و ذرات باردار را روانه فضای منظومه شمسی می‌کند. وقتی این ذرات به زمین می‌رسند و با میدان مغناطیسی آن برهم کنش می‌کند، طوفان خورشیدی رخ می‌دهد.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر