ایلان ماسک با تراشه جدید، نابینایی را درمان می‌کند

ایلان ماسک با تراشه Blindsight بینایی را به افراد نابینا برمی‌گرداند.

ایلان ماسک با تراشه جدید، نابینایی را درمان می‌کند

به گزارش مملکت آنلاین، در دورانی که به‌لطف پیشرفت فناوری، مرز بین فیلم‌های علمی‌تخیلی و واقعیت درحال کمرنگ‌شدن است، نورالینک به‌عنوان یکی از خبرسازترین استارتاپ‌های دنیا، هدف‌های جاه‌طلبانه‌ای را با اتکا بر علم دنبال می‌کند.

 نورالینک که تحت مالکیت ایلان ماسک قرار دارد، مشغول کار روی تراشه‌ی جدیدی به نام Blindsight است که در نهایت بینایی را به افراد نابینا برمی‌گرداند.

خبر توسعه‌ی بلایندسایت توسط شخص ایلان ماسک و پس از دستاورد مهم نورالینک برای کاشت تراشه‌ی «تله‌پاتی» در مغز یک فرد ۲۹ ساله‌ی کم‌توان اعلام شد.

photo_2024-03-22_01-01-55

روند کار بلایندسایت با ثبت داده‌های بصری ازطریق دوربین شروع خواهد شد. در ادامه، داده‌ها توسط کامپیوتر پردازش می‌شوند تا فرمت‌شان به حالتی دربیاید که مغز توانایی درک آن‌ها را داشته باشد، یعنی تکانه‌ی الکتریکی. تراشه‌ی نورالینک که در مغز فرد حضور دارد، پس از دریافت تکانه‌های الکتریکی، قشر بینایی را با یک‌سری الگوها تحریک می‌کند. با این کار می‌توان ادراک بصری طبیعی مغز را تقلید کرد.

برای افرادی که به دلایل ژنتیکی، جراحات یا بیمار‌ی‌های خاص، مسیر بینایی‌شان مختل شده است، چنین روشی می‌تواند مسیری جایگزین ارائه دهد و قدرتِ دیدن را به آن‌ها برگرداند. در این حالت مغز می‌تواند بدون تکیه بر مسیرهای همیشگیِ مرتبط‌به چشم و عصب بینایی، اطلاعات بصری را دریافت کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر