تاثیر گرمای شدید در بالا رفتن بروز سکته

مطالعه‌ای نشان می‌دهد قرار گرفتن در دمای ۳۳ درجه سانتی‌گراد خطر بروز سکته مغزی حاد ایسکمی را دوبرابر می‌کند.

تاثیر گرمای شدید در بالا رفتن بروز سکته

به گزارش مملکت آنلاین، پژوهشی جدید نشان می‌دهد که بودن در هوای بسیار گرم، حتی یک ساعت، خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن در دمای ۳۳ درجه سانتیگراد و بالاتر، خطر بروز نوعی خاص از سکته مغزی به نام سکته حاد ایسکمی (ای‌آی‌اس) را، در مقایسه با دمای ۱۲ درجه سانتیگراد یا کمتر، دوبرابر می‌کند.  

این نوع سکته با مسدود شدن خون‌رسانی به بخشی از مغز رخ می‌دهد. ۷۰ درصد سکته‌هایی که در سراسر جهان گزارش می‌شود سکته حاد ایسکمی است که ممکن است به ناتوانی جسمی یا مرگ منجر شود.

ارتباط مستقیم بین دمای افزایش‌یابنده و سکته حاد ایسکمی یافته پژوهشگران دانشگاه فودان چین است. این تحقیق روز پنجشنبه در نشریه علمی جاما نتورک (JAMA Network) منتشر شد.

با اینکه پژوهش‌های پیشین ارتباط میان دمایی که روزانه بالا می‌رود با بستری‌های بیمارستانی و مرگ‌ومیر ناشی از سکته مغزی را نشان داده‌اند، این پژوهش صرفا بر تاثیر ساعت به ساعت گرمای محیط بر شروع سکته حاد ایسکمی متمرکز است .

پژوهشگران داده‌های بیش از ۲۰۰ سکته مغزی را در سراسر چین بررسی کردند، شامل ۸۲ هزار بزرگسال مبتلا به سکته حاد ایسکمی که در طول فصل‌های گرم در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ بستری شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر