بزها توانایی تشخیص احساسات اولیه انسان را دارند

دانشمندان قابلیتی جدید در بزها کشف کرده‌اند که بر اساس آن این موجودات چهارپا قادر هستند احساسات اولیه انسان‌ها را تشخیص دهند.

بزها توانایی تشخیص احساسات اولیه انسان را دارند

به گزارش مملکت آنلاین، شاید با خواندن این گزارش به این فکر بیفتید بز را به عنوان حیوان خانگی نگه دارید، اما به دردسرهای آن هم خوب فکر کنید.  در پژوهشی جدید که با همکاری یک تیم از دانشمندان بین‌المللی دانشمندان و متخصصان رفتارشناسی حیوانات در دانشگاه هنگ‌کنگ انجام شد، مشخص شد بزها فقط از طریق گوش دادن به صدای انسان‌ها می‌توانند به تفاوت صدای شاد، غمگین یا عصبانی آنها پی ببرند.

 دانشمندان بر این باور هستند در طول زمان و به علت همزیستی بزها با انسان این قابلیت در آنها تکامل یافته است.

در آزمایش‌های تیم دانشگاه هنگ‌کنگ، رفتار ۲۷ بز نر و ماده اهلی شده  از نژادها و سنین مختلف  مورد بررسی قرار گرفتند. در هر آزمایش،  جمله  "هی اینجا را نگاه کن" گاهی با لحن شاد و گاهی عصبانی از طریق یک بلندگو برای بزها پخش شد.  پژوهشگران متوجه خیره شدن طولانی مدت بزها به گوینده شدند زمانی که لحن صدای آنها دچار تغییر می‌شد.

پژوهشگران بر اساس این آزمایشات نتیجه گرفته‌اند بزها دارای هوش هیجانی هستند که به آنها کمک می‌کند برای همزیستی با انسان‌ها سازگار شوند.

مطالعات پیشین نشان می‌داد بزها همانند سگ‌ها و اسب‌ها قادر هستند حالات و میمیک صورت انسان‌ها را تمیز دهند. تیم دانشگاه هنگ‌کنگ پس از کشف جدید معتقد است برای درک چگونگی تاثیرگذاری لحن صدای انسان‌ بر روی بزها تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

انتهای پیام/

منبع: دویچه وله

ارسال نظر