احتمال انتقال آلزایمر از فردی به فکر دیگر ممکن است

آلزایمر در شرایط خاص از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

احتمال انتقال آلزایمر از فردی به فکر دیگر ممکن است

به گزارش مملکت آنلاین، محققان کالج دانشگاهی لندن نشان دادند افرادی که سال‌ها قبل برای درمان کوتاهی‌قد، هورمون رشد انسانی به آن‌ها تزریق شده، دچار آلزایمر زودرس شده‌اند.

البته تمامی این افراد اکنون جان خود را از دست داده‌اند و این پژوهش روی نمونه‌های بافت مغز آن‌ها انجام شده، ازاین‌رو، نمی‌توان با قطعیت نتایج این پژوهش را پذیرفت.

 از اواخر دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۵، هورمون رشد انسانی برای درمان کودکان مبتلا به مشکلات رشد فیزیکی خاص مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هورمون که به عنوان c-hGH یا هورمون رشد انسانی مشتق از جسد، شناخته می‌شود، از غدد هیپوفیز افراد متوفی جمع‌آوری و به کودکان با قد کوتاه‌ غیرمعمول تزریق می‌شد.

اما کودکانی که تحت درمان با هورمون رشد قرار گرفتند، دچار یک بیماری تخریب‌کننده عصبی به نام بیماری کروتزفلد-جاکوب شدند. این بیماری توسط پروتئین‌های سمی به نام «پریون» ایجاد می‌شود.

محققان با بررسی نمونه‌های بافت مغزی بیماران هورمون رشد که بر اثر بیماری کروتزفلد-جاکوب فوت کرده‌اند، نشانه‌های عجیبی از بیماری آلزایمر را کشف کردند. انتقال‌ آلزایمر از فردی به فرد دیگر بسیار نادر است، مگر اینکه عوامل این بیماری مثل پریون‌ها تماس مستقیمی با مایع مغزی داشته باشند.

انتهای پیام/

ارسال نظر