دانشمندان موفق به ایجاد مدل جنین انسان بدون اسپرم، تخمک یا رحم شدند!

دانشمندان «جنین کامل» ۱۴ روزه را بدون اسپرم، تخمک و رحم رشد دادند.

دانشمندان موفق به ایجاد مدل جنین انسان بدون اسپرم، تخمک یا رحم شدند!

به گزارش مملکت آنلاین، محققان اسرائیلی توانسته‌اند مدل‌هایی از سلول‌های بنیادی شبیه جنین ۱۴ روزه را رشد دهند. این موضوع نقطه عطف در دنیای علم محسوب می‌شود اما در مقابل به‌عنوان یک میدان مین اخلاقی نیز به حساب می‌آید.

پیش از این نیز یکی از محققان دانشگاه کمبریج بریتانیا موفق شده بود مدل‌های جنین مانندی را تا مرحله جنین‌های ۱۴ روزه رشد دهد. حال یک گروه تحقیقاتی رقیب به رهبری یعقوب [جیکوب] هانا محقق فلسطینی ساکن اسرائیل نیز نتایج تحقیقات خود را در مجله معروف نیچر منتشر کرده است. آن‌ها نیز توانسته‌اند به مرحله جنین ۱۴ روزه برسند.

علاوه بر این، مدل جنین‌های این گروه تحقیقاتی «کامل» است یعنی تمام ساختارهای یک جنین واقعی را دارد.

خوشه‌های سلولی در تحقیق آن‌ها پس از گذشت دو هفته حدود نیم میلی‌متر به اندازه یک دانه شن می‌رسد اما این خوشه‌های سلولی «واقعی» نیستند. آن‌ها از سلول‌های بنیادی جنینی بدون نیاز به اسپرم یا تخمک استفاده کرده‌اند. این جنین خارج از رحم نیز توسعه یافته استد. آن‌ها در واقع از قدرت سلول‌های بنیادی جنینی استفاده کردند که می‌تواند به هر نوع سلولی تبدیل شود.

پروفسور یعقوب هانا گفت: «این نخستین مدل جنینی است که سازماندهی محفظه ساختاری و تشابه مورفولوژیکی به جنین انسان در روز چهاردهم دارد.»

وی تاکید کرد که بیشترین چالش برای بارداری به ماه نخست شکل‌گیری جنین بر می‌گردد و در واقع این موضوع جعبه سیاه مشکلات بارداری است چرا که اغلب جنین در هشت ماه باقی مانده رشد می‌کند.

محققان امیدوارند تا با این تحقیق به روشن کردن اسرار مراحل اولیه رشد انسان و علل ناشناخته سقط جنین کمک کنند.

محققان می‌گویند کار آن‌ها با سایر تیم‌ها متفاوت است زیر از سلول‌های بنیادی جنینی به‌جای اصلاح ژنتیکی استفاده می‌کنند و مدل‌هایی شبیه جنین‌های واقعی انسان را تولید می‌کنند که دارای کیسه زده و حفره آمنیوتیک هستند.

جیمز بریسکو از موسسه فرانسیس کریک بریتانیا گفت که این شباهت‌ها می‌تواند این مدل‌ها را برای تحقیقات درباره شرایطی مانند سقط جنین، نقایص مادرزادی و ناباروری مفیدتر کند.

قوانین بریتانیا کشت جنین انسان در آزمایشگاه را بیش از ۱۴ روز ممنوع می‌کند اما از آنجا که ساختارهای مشتق شده از سلول‌های بنیادی به‌طور مصنوعی شکل می‌گیرند به صراحت تحت پوشش مقررات موجود نیستند.

با این حال اکثر محققان در این مرحله محدودیت‌های داوطلبانه‌ای را برای کار خود در نظر گرفته‌اند.

تحقیقات موسسه اسرائیلی وایزمن مدل‌های خود را بیش از ۱۴ روز توسعه نداده و شامل انتقال مدل‌ها به رحم انسان یا حیوان نمی‌شود.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر