افت ۱۶ سنتی قیمت جهانی نفت

قیمت نفت پس از افزایش در معاملات روز گذشته، تحت تاثیر چشم انداز افزایش عرضه از سوی روسیه و همچنین احتمال تقاضای کندتر بخش‌هایی مانند سوخت جت، در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه بازار آسیا کاهش پیدا کرد.

افت ۱۶ سنتی قیمت جهانی نفت

به گزارش مملکت آنلاین، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه، با ۱۶ سنت کاهش، به ۸۶ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، به ۸۲ دلار و ۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در آوریل که روز جاری منقضی می‌شود، ۱۶ سنت کاهش یافت و به ۸۲ دلار و ۵۶ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز گذشته تحت تاثیر صادرات کمتر از سوی عربستان و عراق و نشانه‌های تقاضای قوی‌تر و رشد اقتصادی در چین و آمریکا، به بالاترین حد خود در چهار ماه اخیر صعود کرده بودند.

این نگرانی‌ها که به دلیل حملات اوکراین به زیرساخت نفتی روسیه، صادرات نفت این کشور بالاتر خواهد رفت، همچنان قیمت‌ها را تحت فشار نزولی نگه داشت.

تحلیلگران بانک جی پی مورگان در یادداشتی برای مشتریان خود نوشتند: علاوه بر تعطیلی‌های مربوط به تعمیرات پالایش برنامه‌ریزی شده، حملات اوکراین، احتمالا فعالیت پالایشگاهی روسیه را به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. با این حال، تولید کمتر، به صادرات بالاتر نفت خام منتهی می‌شود و کمک می‌کند روسیه همزمان به اهداف کاهش تولید اوپک پلاس دست پیدا کند و در عین حال صادرات خود را حفظ کند. طبق محاسبات رویترز، روسیه صادرات نفت از بنادر غربی خود را در مارس، به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

در این بین، پنج روز متوالی رشد دلار آمریکا، مانع روند افزایشی قیمت نفت شد. دلار قوی‌تر، معمولا خرید نفت را برای دارندگان ارزهای دیگر گرانتر می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، در بخش تقاضا، تحلیلگران درباره رشد تقاضا از سوی بخش سوخت جت در آستانه فصل سفرهای تابستانی در سه ماهه سوم امسال، محتاط بودند.

انتهای پیام/

ارسال نظر