فعالیت سرمایه‌گذاران خصوصی در بورس مسکو به بالاترین حد رسید

صرافی مسکو فعالیت بی‌سابقه‌ای توسط سرمایه‌گذاران خصوصی ثبت کرد.

فعالیت سرمایه‌گذاران خصوصی در بورس مسکو به بالاترین حد رسید

به گزارش مملکت آنلاین، بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشرشده، فعالیت سرمایه‌گذاران خصوصی در بورس مسکو (MOEX)، بزرگترین بازار سهام روسیه، در ماه فوریه به بالاترین میزان خود رسید.

تراکنش‌های انجام شده ماه گذشته صرافی در مجموع ۴.۱ میلیون بود و در طول دوره گزارش، این افراد میزان ۷۴.۲ میلیارد روبل (۸۲۰ میلیون دلار) سرمایه‌گذاری کردند که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش ثبت کرده است. اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاری‌ها در اوراق قرضه انجام شده که بالغ بر ۵۹.۱ میلیارد روبل است.

تعداد کل افراد دارای حساب کارگزاری در بورس مسکو در پایان ماه گذشته از ۳۰.۷ میلیون نفر فراتر رفت و ۵۴.۳ میلیون حساب باز کردند.

از جمله محبوب‌ترین اوراق بهادار در سبد سرمایه‌گذاران خصوصی، سهام بزرگترین وام‌دهنده روسیه اسبر بانک (۳۷.۹درصد)، غول انرژی دولتی گازپروم (۱۴.۱درصد)، غول بزرگ نفت لوک اویل (۱۴.۱درصد)، غول فناوری یاندکس (۷.۹درصد)، همچنین سهام شرکت‌های انرژی سورگوت‌نفته‌گس و روس‌نفت و شرکت‌های معدنی نوریلسک نیکل و سیورستال بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در اوایل این هفته، کل حجم معاملات در بازارهای بورس مسکو به ۱۱۱.۴ تریلیون روبل در ماه فوریه افزایش یافت که نسبت به ۸۳.۶ تریلیون روبل در سال گذشته افزایش نشان می‌دهد. در بازار ارز (FX) که بخش قابل توجهی از فعالیت‌های بورس مسکو را تشکیل می‌دهد، حجم معاملات به ۲۷.۷ تریلیون روبل در مقابل ۱۹.۴ تریلیون ثبت شده در ماه فوریه ۲۰۲۳ رسید.

آخرین داده‌ها به دنبال نتایج مالی قوی بورس مسکو برای سال ۲۰۲۳ است، زمانی که سود خالص آن از ۳۶.۳ میلیارد روبل در سال گذشته به ۶۰.۸ میلیارد روبل افزایش یافت، در حالی که کل حجم معاملات در بازار ارز آن به ۳۲۸ تریلیون رسید که ۲۲.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش داشت.

افراد بیش از ۱۱۱ تریلیون روبل اوراق بهادار در سال گذشته در بورس معامله کردند، اما بورس مسکو از کاهش شدید سرمایه‌گذاری‌ها در ماه دسامبر خبر داد و تحلیلگرانی که در نظرسنجی فوربس شرکت کردند این کاهش را با نرخ بالای کلیدی بانک روسیه مرتبط می‌دانند که در حال حاضر ۱۶ درصد است.

انتهای پیام/

ارسال نظر