مجازات ۱۱هزار سال زندان برای مدیر یک صرافی ارز دیجیتال در ترکیه

مقام‌های آنکارا برای مدیر صرافی ارز دیجیتال ترکیه‌ای "تودکس" که چندی پیش با دو میلیارد دلار از سرمایه‌های مشتریان این صرافی به آلبانی گریخته بود و همین طور یک خواهر و یک برادرش به جرم کلاهبرداری، مجازات ۱۱۱۹۶ سال حبس را صادر کردند.

مجازات ۱۱هزار سال زندان برای مدیر یک صرافی ارز دیجیتال در ترکیه

به گزارش مملکت آنلاین، به نوشته پایگاه شبکه بی.بی.سی، مقام‌های قضایی ترکیه "فاروق فاتح اوزر" مدیر ۲۹ ساله صرافی ارز دیجیتال ورشکسته تودکس را به همراه خواهرش «سراپ» و برادرش «گوون» از بابت اتهام پولشویی، تقلب و جرایم سازمان یافته گناهکار شناخته و هر یک از آنها را به ۱۱۱۹۶ سال حبس محکوم کردند.

اوزر صرافی ارز دیجیتال تودکس را در سال ۲۰۱۷ پایه گذاری کرد و این صرافی بعدا در ضمن روند افت ارزش واحد پول ملی ترکیه تبدیل به یکی از بزرگترین صرافی‌های این حوزه شد. این صرافی بعدا شهرت جهانی یافته و حتی چند چهره برجسته حامی دولت ترکیه نیز برای آن تبلیغ کردند.

بی بی سی گزارش داد، در آوریل ۲۰۲۱ صرافی ارز دیجیتال تودکس بدون هشدار قبلی اعلام فعالیتش را متوقف و حساب‌های مشتریانش را بسته و در ادامه اوزر با دارایی‌های سرمایه گذاران به آلبانی گریخت.

اوزر در سال ۲۰۲۲ در آلبانی بر اساس حکم بازداشت بین‌المللی که اینترپل برای او صادر کرده بود دستگیر و در نهایت برای محاکمه به ترکیه تحویل داده شد. بالغ بر ۲۰۲۷ نفر قربانی این کلاهبرداری شدند.

بر اساس برآوردهای اولیه تصور می‌شد که ارزش دارایی‌های از دست رفته مشتریان در این کلاهبرداری دو میلیارد دلار باشد، اما بعداً ارزش دارایی‌های از دست رفته حدود ۴۳ میلیون دلار برآورد شد.

بر اساس این گزارش، اوزر به دادگاه ادعا کرده بود، اگر به دنبال ارتکاب جرم بود "اینقدر آماتور عمل نمی‌کرد."

او اظهار کرد: "به حدی باهوش هستم که بتوانم هر شرکتی روی زمین را رهبری کنم و این امر در مدیریت شرکتی که من در سن ۲۲ سالگی تأسیس کردم مشهود بوده است."

دادستانی ترکیه در ابتدا درخواست مجازات ۴۰۵۶۲ سال حبس را برای اوزر داشت.

از زمانی که مجازات اعدام در ترکیه در سال ۲۰۰۴ لغو شد، صدور احکام طولانی مانند حکمی که برای اوزر صادر شد در این کشور رواج یافته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر