دستکاری ظاهر خودرو ممنوع است

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: ماموران راهور در صورت دیدن خودروی دارای نقص فنی از ادامه حرکت آن جلوگیری می کنند.

دستکاری ظاهر خودرو ممنوع است

به گزارش مملکت آنلاین، سرهنگ شریفی اظهار داشت: مجاز و یا غیر مجاز بودن دستکاری در سیستم‌های خودرویی، توسط قانون مشخص شده است. قانونگذار در این خصوص در ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به صراحت اشاره داشته که چنانچه وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر باشد و احتمال ایجاد خطر یا وقوع تصادف در آن محتمل باشد، آن وسیله نقلیه حق تردد در معابر را ندارد و باید به تعمیرگاه اعزام و رفع نقص کند.

وی افزود: این قوانین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و پلیس و مردم نیز مکلف و ملزم به اجرای آن هستند.

شریفی گفت: در ماده ۲ آئین نامه اجرایی بند الف ماده ۱۰ همین قانون آمده است: مأموران راهنمایی و رانندگی در صورتی که عیب و نقص فنی مؤثر را در خودرویی ببینند موظف هستند از تردد وسیله نقلیه جلوگیری کرده و خودرو را به تعمیرگاه اعزام نمایند و بعد از آنکه به تعمیرگاه رفت و رفع نقص گردید می‌تواند در سطح معابر تردد کند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: در جدول تخلفات رانندگی هم به این موضوع اشاره دارد که اگر وسیله نقلیه ای نقص فنی داشته باشد (مانند نقص در سیستم روشنایی) اگر وسیله نقلیه شخصی باشد ۳ نمره منفی و اگر عمومی باشد ۶ نمره منفی به آن تعلق می‌گیرد.

وی گفت: تغییر در شکل ظاهری خودرو مانند تغییر در اگزوز، نصب بوق‌هایی با صدای بلند و شیپوری، نصب سیستم‌های صوتی و تقویت کننده‌های مختلف در سیستم موتور، و تغییر در ارتفاع وسیله نقلیه و…، جز نقص فنی محسوب می‌شود و تخلف است.

شریفی افزود: برخی از رانندگان با انجام هزینه‌های هنگفت اقدام به نصب سیستم‌های صوتی قوی با صدای بلند جهت افزایش صدای پخش خودرو می‌کنند تا بتوانند موزیک را با صدای بلندتری گوش دهند. این در حالی است که می‌بایست صدای سیستم پخش در قالب و چهار چوب همان خودرو باشد و صدای آن نباید آزار دهنده و از خودرو بیرون برود و نباید برای عابرین و دیگر کاربران ترافیکی ایجاد مزاحمت کند.

وی ادامه داد: هر نوع نقصان و یا تغییر در وسیله نقلیه چه از نظر ظاهر و چه از نظر موتوری و فنی که از استاندارد کارخانه خارج گردد و موجب کاهش ضریب ایمنی خودرو و افزایش گازهای آلاینده و آلودگی صوتی گردد جز موارد نقص فنی مؤثر محسوب و وسیله نقلیه حتماً توقیف و از ادامه حرکت آن جلوگیری به عمل می‌آید.

سرهنگ شریفی گفت: وقتی سخن از نقص فنی مؤثر به میان می‌آید منظور نقص فنی مؤثر در تصادفات می‌باشد چرا که ایمنی وسیله نقلیه کاهش می‌یابد و جان راننده، سرنشینان و دیگر کاربران ترافیکی را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر