آتش سوزی، نیم میلیون هکتار زمین را در تگزاس سوزاند

آتش‌سوزی طبیعی در شمال تگزاس که با سرعت زیادی گسترش پیدا کرده باعث مرگ یک نفر شده، ساکنان را مجبور به ترک محل کرده، برق خانه‌ها و کسب‌وکارها را قطع و یک مرکز سلاح‌های هسته‌ای راموقتا تعطیل کرده است.

آتش سوزی، نیم میلیون هکتار زمین را در تگزاس سوزاند

به گزارش مملکت آنلاین، این آتش سوزی تاکنون ۴۴۵ هزار هکتار زمین را در شمال شهر «آماریلو» سوزانده که آن را به دومین آتش‌سوزی وسیع تاریخ آمریکا بدل می‌کند.

«گرِگ اَبِت»، فرماندار این ایالت برای ۶۰ بخش (کانتی) وضعیت فاجعه اعلام کرده است. علفزارهای خشک، دمای بالا و باد شدید به این حریق که تاکنون فقط ۳ درصد مهار شده دامن زده است.

«دیدرا توماس»، هماهنگ کننده تعامل عمومی در بخش «هاچینسون» که یکی از آسیب‌دیده‌ترین نواحی است به شبکه سی‌ان‌ان گفت که یک نفر در آتش کشته شده است.

این آتش‌سوزی که «اسموک هاس» نامگذاری شده تاکنون ناحیه‌ای وسیع‌تر از ایالت «رود آیلند» را سوزانده است. اداره آتش‌نشانی «وست اودسا» گفت که این اکنون «بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین آتش‌سوزی در تاریخ تگزاس است» و از آتش‌سوزی مرکب «ایست آماریلو» که هزاران هکتار را در سال ۲۰۰۶ سوزاند بزرگ‌تر شده است.

این اداره همچنین گفت که این دومین آتش‌سوزی بزرگ - از نظر وسعت - در تاریخ آمریکا است. به گفته سازمان جنگل‌ها، هم اکنون پنج آتش‌سوزی فعال در تگزاس جریان دارد که هر کدام ده‌ها هزار هکتار را سوزانده، تیرهای برق را ذوب کرده و از برخی ساختمان‌ها فقط یک اسکلت سوخته باقی گذاشته است. سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی تگزاس گفت که باد کمی از نفس افتاده که به کاهش سرعت انتشار آتش کمک کرده است. همچنین در شمال ایالت انتظار بارندگی و هوای خنک‌تر می‌رود که ممکن است به مهار آتش کمک کند.

به گزارش بی بی سی، «ست کریستنسن»، سخنگوی اداره امور اضطراری تگزاس گفت صدها مامور آتش‌نشانی و امدادگران در نواحی آسیب دیده مستقر شده‌اند. صلیب سرخ برای یکی از شهرهایی که دستخوش قرار گرفته یک مرکز کمک‌رسانی باز کرده و گفته که امروز (جمعه) یک مرکز دیگر را در دسترس قرار خواهد داد.

به گفته سازمان جنگل‌ها و پلیس محلی، آتش‌سوزی «اسموک هاس کریک» باعث شده ساکنان مجبور به ترک چندین محله در شهر آماریلو و سایر مناطق مسکونی شوند. سازمان ملی هواشناسی به ساکنان نواحی اطراف آماریلو هشدار داده است در خانه بمانند چون کیفیت هوا بد است.

همچنین نگرانی درباره گسترش آتش در شمال مرکز تسلیحات اتمی پانتکس در آماریلو باعث شد این تاسیسات سه‌شنبه شب موقتا دست از فعالیت بکشد و خدمه را خارج کند. این یک کارخانه مهم برای مونتاژ، برچیدن و نگهداری از سلاح‌های اتمی آمریکاست. این مرکز چهارشنبه صبح بازگشایی شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر