۶۴ کشته براثر آتش‌سوزی مهیب جنگل‌های شیلی

آتش‌سوزی‌ در جنگل‌های شیلی جان دست‌کم ۶۴ نفر را گرفت.

۶۴ کشته براثر آتش‌سوزی مهیب جنگل‌های شیلی

به گزارش مملکت آنلاین، مقام‌های شیلی از کشته شدن دست‌کم ۶۴ نفر در آتش‌سوزی‌‌های جنگلی در مناطق مرکزی و جنوبی این کشور خبر دادند.

به گزارش رویترز، گابریل بوریچ، رئیس‌جمهوری شیلی، روز شنبه ۳ فوریه (۱۴ بهمن)، با اعلام وضعیت فوق‌العاده در کشور، گفت تمام منابع را برای رویارویی با این وضعیت «بسیار دشوار» بسیج می‌کند.

دمای هوا در شیلی که در حال حاضر تابستان گرمی را پشت سر می‌گذارد، به ۴۰ درجه سانتیگراد رسیده است.

به‌رغم تلاش نیروهای امداد از هوا و زمین برای مهار شعله‌های آتش، این رویداد طبیعی مناطق شهری را تهدید می‌کند و این نگرانی وجود دارد که تعداد تلفات افزایش پیدا کند.

علاوه بر منطقه والپارایسو، آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌های مناطق دیگری از جمله اوهیگینز، ماول، بیوبیو، لا آراکانیا و لس لاگوس هم گزارش شده است. به گفته مقام‌های شیلی، مناطق اطراف شهر ساحلی وینا دل مار، یکی از مقاصد گردشگری، بیشترین آسیب را دیده‌ است.

بنا بر اعلام کارولینا توها، وزیر کشور شیلی، تا ظهر روز شنبه، ۹۲ مورد آتش‌سوزی موجب از بین رفتن ۴۳ هزار هکتار از جنگل‌های این کشور شده است.

آتش‌سوزی به تخریب ساختمان‌های زیادی در این مناطق منجر شده است و مقام‌های محلی دستور تخلیه ساکنان مناطق در معرض خطر آتش‌سوزی را صادر کردند.

در تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها، دود غلیظ خاکستری رنگی دیده می‌شود که آسمان بخش‌هایی از منطقه والپارایسو را که یک میلیون نفر جمعیت دارد، فرا گرفته است.

در شیلی، آتش‌سوزی‌های جنگلی در فصل تابستان پدیده نادری نیست. سال گذشته، در پی موج گرمای بی‌سابقه، نزدیک به ۲۷ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۴۰۰ هزار هکتار جنگل هم طعمه شعله‌های آتش شدند.

به گفته مقام‌های این کشور، اگرچه مساحت آتش‌سوزی‌های امسال کمتر از سال گذشته گزارش شده است، دامنه آن به‌سرعت در حال گسترش است. آن‌ها نگران‌اند که شعله‌های آتش به مناطق شهری نیز سرایت کند.

این روزها در حالی که در نیم‌کره جنوبی، شیلی و کلمبیا با افزایش دما دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، پیش‌بینی می‌شود که موج گرما در روزهای آینده آرژانتین، پاراگوئه و برزیل را نیز فرا بگیرد.

موج گرمای تابستانی و همچنین خشکسالی ناشی از پدیده آب‌وهوایی «ال نینو» موجب بروز این آتش‌سوزی‌ها در بخش‌هایی از آمریکای جنوبی شده است. دانشمندان هشدار می‌دهند که گرم شدن سیاره زمین خطر بلایای طبیعی مانند گرمای شدید و آتش‌سوزی را افزایش داده است.

انتهای پیام/

منبع: ایندیپندنت

ارسال نظر