در قرقیزستان، روسیه نیروگاه اتمی می‌سازد

وزارت انرژی قرقیزستان و شرکت روس‌اتم روسیه قصد دارند امروز سه‌شنبه توافقنامه ای را درباره ساخت یک نیروگاه هسته ای در قرقیزستان امضا کنند.

در قرقیزستان، روسیه نیروگاه اتمی می‌سازد

به گزارش مملکت آنلاین، تارنمای خبری آکی پرس قرقیزستان نوشت، «الکسی لیخاچف»، مدیر کل شرکت روس‌اتم امروز سه‌شنبه با «طالایبک ابرایف» وزیر انرژی قرقیزستان در باره ساخت یک نیروگاه هسته ای در قرقیزستان گفت و گو می کند و دو طرف توافقنامه ای در این مورد امضا می کنند.
در گزارش ها به نقل از الکسی لیخاچف، مدیر کل روس اتم آمده است که ساخت چنین نیروگاه هسته ای در قرقیزستان نه تنها به استقلال انرژی این کشور کمک می کند، بلکه بر کیفیت زندگی مردم و توسعه پتانسیل علمی و فنی کل منطقه آسیای مرکزی نیز تأثیر می گذارد.
این در حالی است که پیشتر یک موسسه بین المللی اقلیمی (CAN) در مورد پروژه ساخت نیروگاه هسته ای در قرقیزستان در اظهاراتی انتقادی گفته بود که «ساخت نیروگاه های هسته ای توسط روس اتم در آسیای مرکزی کاملاً ماهیت سیاسی دارد.»

به گفته این موسسه «منطقه آسیای مرکزی در حال حاضر از خشکسالی و کاهش جریان رودخانه رنج می برد و به دلیل تغییرات آب و هوایی، آب کمتری وجود خواهد داشت و برای سیستم خنک کننده رآکتور اتمی کافی نخواهد بود. نیروگاه‌ه های هسته‌ای فناوری فوق‌العاده گران‌قیمت و خطرناک هستند، ساخت آن‌ها سال‌ها طول می‌کشد و معمولاً فراتر از بودجه و چارچوب زمانی برآورد شده است.»
همچنین در بیانیه موسسه گفته شده است «ساخت یک نیروگاه هسته‌ای در قرقیزستان ابه معنای دور شدن از پتانسیل عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر است که در این کشور وجود دارد».
به گزارش پایگاه اینترنتی نیکی آسیا، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان بدنبال راه‌حل‌هایی برای مقابله با قطع برق از جمله استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای هستند. قرقیزستان آخرین کشوری بود که در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که بدنبال ساخت یک نیروگاه هسته‌ای با کمک روسیه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر