مذاکرات بی‌نتیجه صربستان و کوزوو: اختلافات و تنش‌ها ماند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: رهبران صربستان و کوزوو در مذاکرات اضطراری در بروکسل به راه حلی برای اختلاف دست پیدا نکردند.

مذاکرات بی‌نتیجه صربستان و کوزوو: اختلافات و تنش‌ها ماند

به گزارش مملکت آنلاین، جوزف بورل در بیانیه ای اعلام کرد: پس از ساعت‌ها بحث از ساعت هشت صبح روز دوشنبه دو طرف بر سر راه‌حل به توافق نرسیدند.

وی در ادامه افزود: من فکر می کنم که مسئولیت مهمی در قبال شکست یا مذاکرات امروز و هر تشدید و خشونتی که ممکن است در میدان در روزهای آینده رخ دهد وجود دارد.

بعد از تصمیم دولت کوزوو برای صدور پلاک‌های جدید برای خودرو صرب‌های مقیم این کشور تنش‌ها بین دو کشور بالا گرفته است.

ماموران پلیس، قاضی ها، دادستان ها و دیگر کارکنان دولت در ماه جاری (نوامبر) در پی دستور دولت پریشتینا در مورد لزوم تعویض پلاک های خودروهای صرب های محلی صادر شده در نهادهای محلی وابسته به صربستان، با پلاک های صادر شده در کوزوو، کارهایشان را ترک کرده اند.

این اختلاف و منازعه با پیشینه نزدیک به ۲ ساله بر سر پلاک خودروها، تنش ها میان صربستان و کوزوو را افزایش داده که تا پیش از اعلام استقلال در ۲۰۰۸ استانی در صربستان بود. شمال کوزوو از آن پس به مرکز تجمع اقلیت صرب با حمایت بلگراد پایتخت صربستان تبدیل شده است.

بروکسل و واشنگتن از کوزوو درخواست تاخیر ۱۰ ماهه اجرای این حکم را کرده اند، اما تاکنون نشانه ای از عقب نشینی کورتی دیده نشده است.

انتهای پیام/

منبع: رویترز

ارسال نظر