لاوروف: گوترش متعهد تضمین اجرای سهم روسیه در توافق غلات شده است

وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه شنبه) تاکید کرد، دبیرکل سازمان ملل بار دیگر تعهد خود را به تضمین اجرای سهم روسیه از توافق غلات ابراز کرد.

لاوروف: گوترش متعهد تضمین اجرای سهم روسیه در توافق غلات شده است

به گزارش مملکت آنلاین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به دنبال نشست گروه ۲۰ در کنفرانسی خبری گفت: تمامی وعده‌ها درباره صادرات غلات و کود از روسیه مطرح شدند. امیدوارم به همه این وعده‌ها عمل شود. دست‌کم آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل امروز قول داد که این مساله یکی از اولویت‌هایش باشد.

وی افزود: گوترش به من گفت که آماده است تا تمامی خواسته‌های روسیه از توافق غلات را اجرایی کند. اما هنوز خیلی راه تا دستیابی به نتایج عملی باقی مانده است.

این دیپلمات ارشد تاکید کرد: گوترش امروز درباره وعده‌هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا به او داده‌اند از جمله وعده‌هایی که بر روی کاغذ مطرح شده‌اند و همچنین قصد و نیت‌های خوبشان صحبت کرد. اگر این وعده‌ها اجرایی شود آن وقت موانع موجود در مسیر صادرات کود و غلات روسیه رفع خواهد شد اما این نباید فقط به حرف باشد بلکه باید در عمل نیز اجرایی شود.

لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روسیه تاکید دارد که در بیانیه نهایی نشست گروه ۲۰ پاراگرافی وجود دارد که مواضع در مورد اوکراین در آن متفاوت است زیرا غرب محکومیت اقدامات مسکو در اوکراین را در آن گنجانده است.

وی افزود: غرب این عبارت را دال بر اینکه "ما، بسیاری از هیئت‌های روسیه را محکوم می‌کنیم" به این بیانیه اضافه کرده است. ما (روسیه) نیز تاکید کردیم که دیدگاه‌های جایگزینی نیز ارائه شده‌اند. ما معتقدیم که همین امر برای عمیق نشدن در این مسئله کافیست. این موضوع به هیچ عنوان به گروه ۲۰ ارتباطی ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که در حاشیه نشست گروه ۲۰ در بالی دیداری با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه داشت.

وی گفت: هیچ برنامه‌ای برای نشست رو در رو با چاووش‌اوغلو نداشتیم چرا که این نشست همین امروز اتفاق افتاد.

لاوروف همچنین تصریح کرد: غرب به تامین تسلیحات برای اوکراین و حمایت از آن به صورت نظامی ادامه می‌دهد اگرچه رهبران اروپایی درباره لزوم دستیابی به یک سازش صلح آمیز صحبت می‌کنند.

جمهوری چک که ریاست شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد روز دوشنبه اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا رسما روند آموزش ۱۵ هزار پرسنل نظامی اوکراینی را آغاز کرد.

لاوروف گفت: اتحادیه اروپا و ناتو اقدامات ترکیبی را در یک جنگ ترکیبی در اوکراین انجام داده‌اند که شامل تامین تسلیحاتی و آموزش پرسنل نظامی می‌شود.

وی درباره تصمیم ویژه اتحادیه اروپا برای آغاز روند آموزش نظامی نیروهای اوکراینی گفت: باید بگویم که یک نوع دوگانگی در این بین وجود دارد چرا که به صورت موازی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و دیگر رهبران کشورهای اروپایی درباره لزوم دستیابی به یک راه حل صلح آمیز صحبت می‌کنند. این نوعی دوگانگی سیاسی محسوب می‌شود.

لاوروف افزود: غرب همچنین اطلاعات در اختیار اوکراین قرار می‌دهد و مقامات آمریکایی در تعیین اهداف نظامی دست دارند. این کار مربیان نظامی در میدان نبرد است نه هزاران مزدور.

لاوروف همچنین گفت: مسکو می‌خواهد شاهد شواهد ملموسی دال بر این باشد که غرب با تادیب کردن ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین موافق است.

نشریه پولیتیکو به تازگی به نقل از نمایندگان دولت آمریکا گزارش داد که وزارت امور خارجه آمریکا به صورت محرمانه روندی را برای مذاکرات صلح احتمالی میان اوکراین و روسیه آماده می‌کند، اما هیچ نشانه‌ای در حال حاضر در این زمینه وجود ندارد.

لاوروف گفت: ما می‌خواهیم شاهد اسناد و مدارک ملموسی دال بر این باشیم که غرب به طور جدی با تادیب زلنسکی موافق است و تایید خواهند کرد که این روند نمی‌تواند اینگونه ادامه داشته باشد و این به نفع مردم اوکراین و شخص زلنسکی نیست.

این دیپلمات ارشد افزود: زلنسکی به توصیه‌های غرب درباره مذاکرات با روسیه گوش نمی‌دهد.

وی افزود: غربی‌ها کاملاً اطلاع داشتند که اوکراین در حال کُند کردن روند سازش است و مذاکره با روسیه را از جمله در سطح پارلمانی با حکم زلنسکی ممنوع کرده است. در نتیجه توپ اکنون در زمین اوکراین است. این اصل موضوعی است که من امروز در گفتگوی کوتاهی که با ماکرون و شولتس داشتم، مطرح کردم.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت: اقدامات برای تدوین پیش نویس بیانیه نهایی گروه ۲۰ تقریباً نهایی شده و این سند ۱۶ نوامبر تایید می‌شود.

وی افزود: اقدامات برای تدوین بیانیه نهایی گروه ۲۰ تقریباً تکمیل شده است. این سند به دنبال نتایج نشست فردا که به موضوع دیجیتالی شدن می‌پردازد، تصویب خواهد شد. وزیر دارایی روسیه از طرف مسکو در این نشست شرکت خواهد کرد.

لاوروف همچنین گفت: غرب تلاش دارد اطلاعیه نهایی نشست گروه ۲۰ را سیاسی کند و محکومیت اقدامات مسکو در اوکراین را در آن بگنجاند.

وی افزود: این بیانیه تمامی حوزه‌هایی که درباره آنها صحبت شد از جمله غذا، انرژی و بهداشت و درمان را پوشش می‌دهد. همتایان غربی تلاش کردند تا این بیانیه را سیاسی کنند و در تلاشند تا فرمول‌هایی را در آن بگنجانند که بتوانند از طریق آنها اقدامات روسیه را از جانب کل گروه ۲۰ محکوم کنند.

وزیر خارجه روسیه گفت: مسکو در نشست گروه ۲۰ همچنین توقف سیاسی کردن مسائل مربوط به انرژی و آمادگی برای گفتگوی آزاد بین تامین کنندگان و مصرف کنندگان انرژی را پیشنهاد داده است.

وی افزود: ما اعلام کردیم که موافق امتناع از سیاسی کردن این مسائل هستیم. اول از همه باید استفاده از انرژی برای حل اختلافات سیاسی را کنار بگذارید مثل آنچه که ما از سوی اتحادیه اروپا در رابطه با خط لوله نورد استریم شاهد هستیم.

این دیپلمات ارشد افزود: روسیه در این نشست همچنین از گروه ۲۰ خواست تا به رفع هرگونه موانع تبعیض‌آمیز در بازارهای انرژی جهانی رسیدگی کند و در نهایت ما پیشنهاد دادیم که برای گفتگوی صادقانه و آزاد بین مصرف کنندگان و تامین کنندگان انرژی آماده هستیم. اکنون باید دید که واکنش‌ها به این مسئله چیست.

انتهای پیام/

ارسال نظر