احتمال بازداشت رقیب انتخاباتی اردوغان

دادستان استانبول برای شهردار این شهر و رقیب اردوغان در انتخابات درخواست حبس کرد .

احتمال بازداشت رقیب انتخاباتی اردوغان

به گزارش مملکت آنلاین، وکیل اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول می‌گوید که مقام‌های دادستانی استانبول خواستار حبس دست‌کم ۱۵ ماهه برای موکل او شده‌اند.

حکمی که در صورت اجرایی شدن باعث خواهد شد این رقیب بالقوه رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری از رقابت‌های سیاسی حذف شود. 

اکرم امام اوغلو که یکی از اعضای حزب اصلی اپوزوسیون یعنی سوسیال دموکرات CHP است در آخرین جلسه دادگاه جنجالی خود حاضر نشد. 

در حالی که تنها ۷ ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه زمان باقیست و امام اوغلو به عنوان یکی از رقبای بالقوه اردوغان در این رقابت مطرح شده، مقام‌های دولتی تلاش دارند تا با وارد کردن اتهامات مختلف او را از حضور در عرصه انتخابات باز دارند. 

کمال پولات وکیل آقای امام اوغلو در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که دادستان‌ها روز جمعه خواستار حبس امام‌اوغلو به مدت ۱۵ ماه تا چهار سال شده‌اند. 

با این حال شهردار استانبول روز جمعه و در هنگان ترک نماز جمعه ابراز امیدواری کرد که در دادگاه تبرئه شود. او همچنین گفت: «این رویه‌ها مردم و به ویژه نسل جوان را به سمت ناامیدی سوق می‌دهد. 

اردوغان که کار خود را به عنوان شهردار استانبول آغاز کرد از ابتدای حضور امام اوغلو در رقابت‌های سیاسی از حضور او احساس نگرانی و تلاش کرده تا این رقیب بالقوه را از دور خارج کند. 

در سال ۲۰۱۹ و پس از پیروزی امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول، اردوغان از به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات سر باز زد و در نهایت انتخابات برای بار دوم برگزار شد. اما برگزاری مجدد هم نتوانست امام اوغلو را از رسیدن به کرسی شهردای این شهر مهم ترکیه باز دارد. 

امام اوغلو در آن زمان به خبرنگاران گفته بود کسانی که انتخابات را باطل کردند «احمق» هستند. این اظهار نظر او خشم مقام‌های دولتی را برانگیخته و حالا همین مسئله برای او به یک دردسر تبدیل شده و در دادگاه باید به جرم «توهین به مقام‌های دولتی» از اتهام خود دفاع کند. 

با این حال امام‌اوغلو روز جمعه در گفتگویی تاکید کرد که به سیستم قضایی کشورش ایمان دارد.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر