نان در اروپا گران شد / پای جنگ روسیه و اوکراین در میان است

قیمت نان در اتحادیه اروپا در ماه اگوست تقریباً یک پنجم افزایش یافت زیرا جنگ روسیه و اوکراین، صادرکنندگان عمده غلات و کودهای شیمیایی، همچنان بازارهای جهانی را مختل می‌کند و تورم شتاب می‌گیرد.

نان در اروپا گران شد / پای جنگ روسیه و اوکراین در میان است

به گزارش مملکت آنلاین، قیمت‌های جهانی گندم از ماه فوریه و پس از جنگ که صادرات غلات از دریای سیاه را برای ماه‌ها متوقف کرد و محموله‌های کود را محدود کرد، افزایش یافته است. داده‌های دفتر آمار اتحادیه اروپا نشان داد که میانگین قیمت نان در اتحادیه اروپا ۱۸ درصد در آگوست ۲۰۲۲ بیشتر از سال قبل بود که بالاترین افزایش از دسامبر ۲۰۱۷ است.

یورواستات اعلام کرد در آگوست ۲۰۲۱، میانگین قیمت نان نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد افزایش یافت.

مجارستان و لیتوانی بیشترین تغییرات سالانه را در میانگین قیمت نان در ماه آگوست با افزایش ۶۶ درصد و ۳۳ درصد مشاهده کردند. کشورهایی که کمترین میانگین افزایش را داشتند فرانسه با هشت درصد و هلند و لوکزامبورگ بودند که هر کدام ۱۰ درصد افزایش را ثبت کردند.

قیمت نان به طور مداوم در اتحادیه اروپا در سال جاری از میانگین ۸.۳ درصد در فوریه و زمانی که روسیه عملیات نظامی ویژه خود در اوکراین آغاز کرد، افزایش یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، یورواستات روز جمعه تایید کرد که تورم منطقه یورو در ماه آگوست به بالاترین حد خود یعنی ۹.۱ درصد رسید که ناشی از افزایش شدید قیمت انرژی و موادغذایی بود. به گفته این سازمان، ۲.۲۵ درصد از تغییرات سال به سال مربوط به غذا، الکل و تنباکو بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر