ترکیه تصمیم آمریکا برای لغو تحریم‌های تسلیحاتی قبرس یونانی را محکوم کرد

وزارت دفاع ترکیه امروز (شنبه) در بیانیه‌ای تصمیم آمریکا برای لغو تحریم تسلیحاتی دولت قبرس‌ یونانی‌نشین را تضعیف‌کننده صلح و ثبات مدیترانه شرقی دانست.

ترکیه تصمیم آمریکا برای لغو تحریم‌های تسلیحاتی قبرس یونانی را محکوم کرد

به گزارش مملکت آنلاین، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که قبرس تمامی شرایط معاهده «مشارکت امنیت و انرژی مدیترانه شرقی ۲۰۱۹» را رعایت کرده و می‌تواند در ۲۰۲۳ تجهیزات نظامی آمریکا را خریداری کند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت گسترش ابعاد تصمیم آمریکا در سپتامبر ۲۰۲۰ برای لغو تحریم‌های تسلیحاتی دولت قبرس یونانی‌نشین را محکوم می‌کنیم. این تصمیم که نقض‌کننده اصل برابری میان دو بخش جزیره قبرس بوده و ناسازگاری قبرس یونانی‌نشین را بیش از پیش می‌کند، اثرات مخربی بر تلاش‌ها برای حل‌وفصل مسئله قبرس خواهد گذاشت. این کار همچنین موجب ایجاد یک رقابت تسلیحاتی در این جزیره شده و به صلح و ثبات مدیترانه شرقی آسیب می‌زند.

این وزارتخانه از جامعه بین‌المللی خواست به وضعیت مردم قبرس ترک‌نشین احترام بگذارد.

این وزارتخانه با بیان اینکه آمریکا باید در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و یک رویکرد متعادل‌تر اتخاذ کند، گفت: جامعه بین‌المللی از جمله آمریکا باید بر برابری حق حاکمیت و وضعیت برابر بین‌المللی قبرس ترک‌نشین تاکید کرده و بر همین اساس عمل کند، وضعیتی که در توافق‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۶۰ تایید شده است.

وزارت دفاع ترکیه تاکید کرد که آنکارا از وجود، امنیت و آرامش قبرس ترک‌نشین حمایت می‌کند.

قبرس از سال ۱۹۷۴ عملا تقسیم شده و در سال ۱۹۸۳ قبرس ترک‌نشین با حمایت ترکیه در بخش شمالی جزیره قبرس تشکیل شد. مذاکرات اتحاد این دو بخش تقریبا از همان روز آغاز شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر