راست‌گرایان افراطی پیروز انتخابات پارلمانی فرانسه

حزب راست‌افراطی فرانسه در مرحله نخست انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد تا دورنمای روی کار آمدن دولتی متشکل از راست‌های افراطی برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم پررنگ‌ شود.

راست‌گرایان افراطی پیروز انتخابات پارلمانی فرانسه

به گزارش مملکت آنلاین به نقل از فرانس ۲۴، حزب راست‌افراطی «رالی ملی / اجتماعی ملی» فرانسه به رهبری مارین لوپن، رهبر اپوزیسیون این کشور در مرحله نخست انتخابات پارلمانی سرنوشت‌ساز این کشور پیروز شد؛ نتیجه‌ای که می‌تواند اختیار دولت فرانسه را برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم در دست راست‌های افراطی مخالف سیاست مهاجرتی و متمایل به کرملین قرار دهد.

ائتلاف حاکم فرانسه به رهبری امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور در دور نخست انتخابات با عملکردی ضعیف، در رده سوم و پایین‌تر از ائتلافی سست متشکل از چپ‌گرایان قرار گرفت و آنطور که از شواهد پیداست، قمار ماکرون با انتخابات زودهندگام جواب عکس داده است.

براساس آمارها، دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه با بیشترین مشارکت در سه دهه اخیر برگزار شده است. گرچه پیروزی حزب لوپن در این دور روشن است اما قطعی نیست و این یعنی همه چیز در مرحله دوم انتخابات که هفتم جولای (۱۷ تیر) برگزار می‌شود، مشخص خواهد شد. ماکرون که تصمیمش مبنی بر انحلال مجمع ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام، دوستان و دشمنانش را به طور مشابه غافلگیر کرد، از رای‌دهندگان خواسته است تا یکشنبه هفته آینده علیه راستگرایان افراطی متحد شوند.

براساس پیش‌بینی موسسه افکارسنجی «ایپسوس تالان»، حزب رالی ملی در مجموع ۳۳.۲ درصد آراء را از آن خود کرده است. حزب چپگرای «جبهه مردمی نوین» نیز با ۲۸.۱ درصد در رده دوم قرار گرفت و حزب ماکرون نیز با ۲۱ و حزب محافظه‌کار «جمهوری‌خواهان» با ۱۰ درصد به ترتیب در رده‌های بعدی جای دارند.

براساس آمارها، حزب راست‌افراطی احتمالاً بین ۲۳۰ تا ۲۸۰ کرسی در مجمع ملی فرانسه به دست خواهد آورد. البته این تعداد کرسی برای به دست گرفتن اکثریت مطلق پارلمان کافی نیست و راستگرایان دست کم به ۹ کرسی دیگر نیاز دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر